INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  SPANIA

Thiagone! » Recidivă, Thiago Alcantara: ruptură de ligamente şi mondial ratat pentru mijlocaşul brazilian

Thiago, în 2011, cînd a debutat la
Thiago, în 2011, cînd a debutat la "naţionala" Spaniei în faţa Italie // Foto: Reuters

Articol de - Publicat vineri, 16 mai 2014 00:00 / Actualizat joi, 15 mai 2014 23:14

Genunchiul drept al playmakerului iberic de la Bayern a cedat din nou, la antrenament. Operaţie, 3 luni pauză.

"Sînt trist, îmi pare tare rău pentru Thiago. Visa să joace la Mondial în ţara tatălui său. Şi acum speranţele i s-au frînt". Rummenigge, directorul executiv al lui Bayern, e uluit, la fel ca şi jucătorii munchenezi, văzînd drama mijlocaşului în vîrstă de 23 de ani (fiul lui Mazinho, campion mondial cu Brazilia în 1994). "Sînt şocat. Într-o clipă, a pierdut tot, la antrenament", a mărturisit stoperul Boateng.

Pe 29 martie, într-un meci cu Hoffenheim, spaniolul a suferit o ruptură parţială a ligamentului lateral intern al genunchiului drept. A preferat tratament, fără operaţie, şi recuperarea părea să fie excelentă. A vrut să joace pe 10 mai, cu VfB-ul lui Maxim, însă doctorii nu l-au lăsat.

Luni, la antrenament, Thiago a simţit iarăşi o durere imensă în genunchi. Miercuri seară, rezultatul RMN-ului a fost un dezastru: acelaşi ligament rupt complet. Nu mai scapă de cuţit. Şi stă 3 luni. Mondial, out!

3 mari competiţii a ratat Thiago din cauza accidentărilor: CE 2012, JO 2012 şi CM 2014

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Marius Șumudică s-a ridicat și a plecat din conferință » Întrebarea care l-a deranjat
Superliga
Marius Șumudică s-a ridicat și a plecat din conferință » Întrebarea care l-a deranjat
Iată arbitrii delegați la FCSB - Rapid » Gigi Becali spunea: „Nu vreau să-l văd!”
Superliga
Iată arbitrii delegați la FCSB - Rapid » Gigi Becali spunea: „Nu vreau să-l văd!”
Așa arată clasamentul și întreg „țintarul” din play-off-ul Ligii 2: derby încă din prima rundă
Liga 2
Așa arată clasamentul și întreg „țintarul” din play-off-ul Ligii 2: derby încă din prima rundă

FRF instituie „taxa pe șmecherie”! Furie în Liga 1: „7,6 milioane de euro din fondurile UEFA sunt împărțite aberant” + FCSB vizează bani la care nu are dreptul!

„E o libertate aparte aici, dar suntem cu gândul și la România” » La doi pași de Lyon, doi români și-au deschis afacerea care i-a dat gata pe francezi: „În perioadele bune, vindem și 100 kg. pe săptămână”


Comentarii (2)
cfrclujole
cfrclujole  •  13 Iunie 2014, 18:18

nasol moment

voodooro
voodooro  •  16 Mai 2014, 21:26

A stiut Barcelona de ce il vinde....

Vezi toate comentariile (2)
Comentează
Close