Alte știri din fotbal
Bilete la Austria - România! Când se pun în vânzare și câte tichete vor primi fanii „tricolorilor”
0
Adrian Neaga a numit clubul din Superligă spre care se vor îndrepta copiii: „Deschidere mare, au antrenori specializați! Puternici din toate punctele de vedere!”
2
FCSB a pus ochii pe fotbalistul din Superliga și a primit răspunsul instant: „Becali știe că la noi e calitate!”
0
„Aoleu, ce mi-ați făcut voi mie!” » Oficialul FRF a dezvăluit dialogul cu Lucescu: „N-a vrut să vină”
0
Știri din fotbal internațional
Lifestyle
Romina Gingașu și-a prezentat „bijuteria” de 900.000 de euro: „Stilul meu 100%!”
1
„A luat domnișoara de lângă mine în bar, au făcut dragoste în toaletă și a plecat cu ea, dar... ” » Continuarea fostului selecționer este genială
9
Starul din Premier League, găsit vinovat după ce s-a aflat că are o nouă iubită: „E prea distras, a fost jalnic”
0
Un abuzator a molestat copilul unui campion UFC! Răzbunarea tatălui a fost din filme, iar procurorii au cerut 30 de ani de închisoare!
5
Angelo Niculescu ar fi mandru sa o vada pe Spania de azi. Echipa ce a adus la perfectiune jocul steril de-a latul terenului. Un joc care ingretoseaza privitorii pana la lehamite. Ar trebui inventata o noua penalizare in fotbal, asemanatoare cu cea din handbal: JOC PASIV. Echipa care da mai mult de 6-8 -10 pase consecutive in lateral sau in spate sa fie pedepsita cu corner impotriva ei. Sau macar sa i se acorde mingea echipei adverse.
Toata lumea se leaga acum de meciul cu Rusia, dar Spania nu a jucat nimic nici cu Iranul si nici cu Marocul. Cu iranienii au castigat cum au castigat, foarte greu, iar cu Marocul au salvat cu greu un punct. Asa ca marea surpriza cu Rusia nu e de fapt chiar atat de mare pentru cine i-a vazut pe spanioli cat de slabi au fost si in grupe. Si sa nu uitam ca la Mondialul anterior - acum 4 ani - au fost eliminati inca din grupe, iar la Euro 2016 au fost eliminati tot in optimi, dar de Italia, asta dupa ce Croatia le-a dat cu terenul in cap in grupe. Asa ca „marea” echipa a Spaniei nu e o echipa asa de grozava si nici macar declinul lor nu e de ieri- de azi ci de mai multi ani
corect! nu conteaza cate pase dai(nici n-a contat vreodata) ci conteaza viteza cu care le dai,daca o faci ca spania ieri ca melcu era normal ca blocul de recuperare al adversarului sa se mute usor dupa zona unde era mingea.Spania nici n-a avut mari ocazii de gol,doar cu isco incercand mereu sa treaca de o defensiva aglomerata e prea putin.
De mult am spus ca posesia este egala cu 0...fotbalul se joaca pe goluri...cele mai bune exemple sunt echipele lui Mourinho cu care a ca castigat campionate si UCL!
Observatie corecta: posesia superioara nu aduce victoria. In plus, atunci cand Rusia urca in atac si se mai rarefia jumatatea rusa, Spania nu stia sa declanseze contratacuri rapide, frontale. Cheia succesului o reprezenta viteza. Franta pare echipa cea mai solida, fara o posesie excesiva dar cu atacuri rapide, incisive.
Rusii au jucat exact ce trebuia, s-au aglomerat foarte bine si nu au lasat niciun spatiu. Ideea spaniolilor era sa-i adoarma pe rusi cu tacaneala aia repetata, dupa care sa inscrie cu actiuni verticale...doar ca rusii s-au asezat foarte bine, daca s-ar fi deschis, nu ar fi avut nicio sansa.
Au iesit din competitie pe merit. N-au excelat cu nimic. Doar pase, pase, foarte multe din ele in lateral, cu actori obositi devreme si fara nici o 'scanteie'. Adio ! (nici rusii nu arata nimic)
Toata statistica asta nu poate convinge pe nimeni, a fost un meci mizerabil, mai ales prin prestatia Spaniei, un joc steril, cu pase laterale repetate, cu jucatori plictisiti, greoi, care nu-si asumau actiuni spre poarta.
Ok, 700 de pase laterale, inutile.... bun, vai de capul lor, dar totusi astea au dus la 278 de pase in adancime, mai multe decat au avut rusii in tot meciul. Vedeti? statisticile astea se pot invarti oricum ca sa-ti certifice punctul de vedere format inca dinaintea sa scrii articolul. Nu vad de ce nu sistem ca Tiki-Taka ar fi mort... s-a descoperit vreo tactica noua care-l face inutil?? Deloc. Problema este ca sistemul asta de pase nu mai este efectuat asa cum trebuie.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.