INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  GERMANIA

TOP 5 greșeli FATALE făcute de Joachim Low! Cum s-a prăbușit Germania: de la Erdogan la Leroy Sane

Joachim Low, foto: reuters
Joachim Low, foto: reuters

Articol de - Publicat joi, 28 iunie 2018 13:32

Selecționerul Joachim Low a mers cu ochi închiși pe mâna jucătorilor cu care triumfase în Brazilia. Fără să sesizeze prăpastia care se căsca în fața lui și să schimbe la timp macazul pentru Germania.

Chiar înaintea turneului final, Federația i-a prelungit contractul selecționerului Joachim Low până-n 2022. Președintele Reinhard Grindel a insistat că el e cel mai potrivit să facă schimbarea de generații și toți au fost de acord. Însă eșecul de proporții din Rusia pune lucrurile într-o nouă lumină.

Chiar dacă Grindel îl susține formal, Low s-a așezat singur în banca acuzaților:

"Îmi asum responsabilitatea pentru eșec. Întreg fotbalul german, noi toți am avut de pierdut. Nu e vorba de-un meci, ci de tot ce-am construit în ultimii ani. Nu putem decât să ne cerem scuze. Eu sunt primul care trebuie să se pună în discuție, pentru a afla ce n-a funcționat".

Și-au fost destule lucruri care n-au funcționat, iar el, omul de decizie, a rămas pasiv:

  1. Mats Hummels, șeful apărării, a admis că ultimul meci cu adevărat bun făcut de nemți datează tocmai din toamna lui 2017. Low a avut la dispoziție aproape un an să ia măsuri, dar n-a făcut-o: "Stați liniștiți, la startul Mondialului vom atinge vârful de formă";
  2. A subestimat impactul pe care-l va avea acea fotografie făcută de Ozil și Gundogan cu președintele turc Erdogan. Ambii jucători au fost huiduiți și fluierați de fani ori de câte ori li s-a ivit ocazia, ceea ce le-a afectat moralul și jocul;
  3. Renunțarea la Leroy Sane este o decizie care acum i se reproșează lui Low. Aripa lui Man. City joacă foarte bine în Premier, sub comanda lui Pep Guardiola, însă la națională nu e la înălțimea așteptărilor - a considerat selecționerul;
  4. Atmosfera la lot, aspect ce ar fi trebuit să-i dea de gândit, n-a fost dintre cele mai bune. "De data asta n-am mai fost acel grup unit din Brazilia. S-a putut vedea și cu ochiul liber, la antrenamente", a dezvăluit mijlocașul Julian Draxler;
  5. Low a insistat cu Ozil și Khedira, modești cu Mexic (0-1), și în "decisivul" contra Coreei de Sud (0-2), deși echipa jucase bine fără ei la 2-1 cu Suedia. Ignorându-l de fiecare dată pe Brandt, singurul care a pus cu adevărat probleme apărărilor adverse atunci când s-a apelat și la el. Adică pe finalurile de meci. Prea târziu. Și pentru el, și pentru Germania. Și probabil și pentru Low. .

    3,8 milioane €anual net e salariul lui Joachim Low la naționala Germaniei. Are o avere estimată la 18 milioane de euro

    20 de jucătoria folosit Low din lotul de 23 în cele 3 meciuri din Rusia. Record în istoria participărilor Germaniei la Mondiale

    play icon Intră pe Mondial2018.GSP.ro - meciuri LIVE, program complet, infografii și statistici real-time - totul AICI!

     

Citește și:
Accident cumplit la schi: fotbalistul de 34 de ani a căzut din telescaun și și-a pierdut viața. Soția lui a fost rănită
Campionate
Accident cumplit la schi: fotbalistul de 34 de ani a căzut din telescaun și și-a pierdut viața. Soția lui a fost rănită
Septupla campioană de Grand Slam s-a căsătorit în secret! Nunta a ținut 5 zile
Altele
Septupla campioană de Grand Slam s-a căsătorit în secret! Nunta a ținut 5 zile
Ce-a fost asta?! A lăsat Superliga pentru Cupa Africii și s-a făcut de râs: „Calamitate”
Campionate
Ce-a fost asta?! A lăsat Superliga pentru Cupa Africii și s-a făcut de râs: „Calamitate”
Reapare moda „sateliților” » Știința dă jucători la Dinamo
Superliga
Reapare moda „sateliților” » Știința dă jucători la Dinamo
Platformă taxi din România intră în concurență directă cu Uber și Bolt FOTO
Profit.ro
Platformă taxi din România intră în concurență directă cu Uber și Bolt FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (9)
joshuax
joshuax  •  28 Iunie 2018, 14:55

N-ati observat si ca Thomas Muller e o fantoma umblatoare..

zagna
zagna  •  28 Iunie 2018, 16:00

boateng este un pensionar ramolit, low nu a fost niciodată antrenor !

10210427042056439
Costelus Cas  •  28 Iunie 2018, 15:34

Ancelotti si-a dat seama ca Muller e gata si nu l-a mai folosit. Unii s-au coalizat cu Muller si Ancelotti a trebuit sa plece de la Bayern. Daca s-a vazut la acest mondial ca Muller e gata.

Vezi toate comentariile (9)
Comentează