INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  CHELSEA - SERVETTE

Ratarea serii în Europa: cu poarta goală, atacantul lui Chelsea s-a făcut de râs!

Marc Guiu a ratat inexplicabil în Chelsea - Servette +7   FOTO
Marc Guiu a ratat inexplicabil în Chelsea - Servette

Articol de - Publicat vineri, 23 august 2024 07:45 / Actualizat vineri, 23 august 2024 07:45

Chelsea a obținut prima victorie din mandatul lui Enzo Maresca, 2-0 cu Servette în turul play-off-ului Conference League. Cu această ocazie, atacantul spaniol Marc Guiu (18 ani) a debutat pe plan european pentru „albaștri”. El și-a trecut în cont o ratare inexplicabilă.

Față de partida din weekend cu Manchester City, 0-2, Enzo Maresca a păstrat doar 2 titulari la duelul cu Servette din Conference League, pe Moises Caicedo și Christopher Nkunku.

Cel din urmă a înscris primul gol al partidei, în minutul 50, de la punctul cu var, după ce tot el obținuse penalty-ul, fiind doborât de portarul advers.

La nici măcar un minut distanță, Chelsea a avut o șansă colosală pentru 2-0, dar Marc Guiu, cel care crease faza, și-a și bătut joc de ea! Atacantul transferat de la Barcelona a blocat încercarea de degajare a portarului advers, iar mingea s-a scurs undeva la 7 metri în fața porții.

Guiu a ajuns primul la balon, în momentul finalizării poarta fiind goală, dar a șutat defectuos, iar portarul a avut timpul necesar pentru a respinge!

+2 FOTO

Atacantul spaniol a continuat faza: a șutat din nou cu dreptul, fiind blocat de portar, apoi a încercat și cu stângul, fiind oprit din nou. Șase minute mai târziu, Guiu a fost înlocuit de Cole Palmer.

Ocazia lui avea un xG de 94%. În alte cuvinte, a fost genul de fază în care se ratează în numai 6 din 100 de încercări!

În minutul 76, Noni Madueke a închis tabela cu o finalizare în forță, la colțul scurt. 2-0 scor final, iar Chelsea are prima șansă la calificarea în grupele Conference League.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Victor Pițurcă e convins că FCSB a greșit grav cu transferul lui Daniel Bîrligea: „Cum să dai două milioane pe el?”
FCU Craiova a câștigat acasă, dar a încheiat meciul din Liga 2 în huiduielile asistenței. Secvențele din final i-au scos din sărite pe fani
Liga 2
În seara în care Cristina Neagu și-a anunțat retragerea, Dinamo a câștigat lejer la debutul în Liga Campionilor
Handbal

„Mi-a spart o vioară Stradivarius în cap!” » Giovanni Becali, dezvăluire ca-n filme: „Avea fiecare câte un cuțit la gât!”

Gafă INCREDIBILĂ a președintelui Klaus Iohannis la ceremonia de decorare a sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris! A citit greșit de pe foaie