INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  CORVINUL - ASTANA

Florin Maxim și jucătorii Corvinului, debusolați după eșecul cu Astana: „Nu-mi găsesc cuvintele” + „N-am arătat absolut nimic”

Florin Maxim, antrenor Corvinul Hunedoara, foto: captură de ecran Prima Sport

Articol de - Publicat joi, 08 august 2024 23:23 / Actualizat joi, 08 august 2024 23:23

Corvinul Hunedoara - Astana 1-2. Florin Maxim (43 de ani), tehnicianul gazdelor, a oferit prima reacție după eșecul echipei sale din turul 3 preliminar al Conference League. Corvinul a condus la pauză, însă a fost întoarsă în repriza a doua. Jucătorii formației din Liga 2 nu au înțeles nimic din evoluția echipei din repriza secundă, atunci când Astana a marcat de 2 ori și a câștigat duelul de la Sibiu.

Chiar și în acest context, Maxim și jucătorii Corvinului sunt convinși că pot întoarce soarta calificării în retur. Astana - Corvinul se joacă miercuri, 14 august. Câștigătoarea Cupei României a condus datorită reușitei lui Manolache din minutul 37, însă a pierdut după ce kazahii au punctat de două ori în actul secund, prin Camara și Geoffrey.

Florin Maxim, frustrat după eșecul Corvinului: „Am fost incapabili să reacționăm”

„Efectiv n-am explicație. Nu-mi găsesc cuvintele, trebuie să ajung în vestiar să le cer o părere băieților. Am pierdut foarte ușor mingea. Astana e o echipă matură. Parcă am fost incapabili să reacționăm.

A doua repriză n-am arătat bine deloc. Ei n-au arătat bine în prima, e o dublă, mergem în retur să câștigăm și să ne calificăm, chiar cred în acest lucru. Am primit două goluri foarte ușoare, e meteahna noastră și e frustrant.

Au fost mai pragmatici. N-am cuvinte, dar nu pare imposibil să întoarcem. Nu vreau să par impertinent, dar simt că putem întoarce rezultatul.”, a declarat Florin Maxim, la Prima Sport.

Nu știu ce s-a întâmplat în repriza a doua. Am intrat motivați la pauză, am zis că înscriem. Nu știu ce s-a întâmplat, sunt foarte supărat, a doua repriză n-am arătat absolut nimic, nu ne-a ieșit nicio combinație. Mergem acolo și putem să ne calificăm, suntem încrezători.
Au 12 jucători la echipa națională, trebuie să fim concentrați pe tot parcursul meciului.

- Antonio Manolache, marcatorul golului Corvinului

Zici că am uitat fotbalul în repriza a doua. Nu era ceea ce jucăm noi. Nu știu de ce s-a întâmplat lucrul acesta. Prima repriză a fost extraordinară, am controlat meciul. În a doua nu știu ce s-a întâmplat. N-am făcut ce trebuie să facem. Sunt foarte supărat, trebuie să analizăm ce s-a întâmplat.
Trebuie să fim concentrați la retur. Nu suntem o echipă fricoasă.
- Ștefan Lefter, portarul Corvinului

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mircea Lucescu a luat foc după România - Lituania: „Execrabil!” + Doi remarcați: „Ne-au adus victoria”
Nationala
Protestul a început din primul minut la România - Lituania » Ce s-a putut auzi în Ghencea, la revenirea „tricolorilor” în fața propriilor fani
Nationala
Ianis Hagi, detalii din vestiarul României după victoria cu Lituania: „Vreau doar să joc fotbal” » Ce le-a transmis Mircea Lucescu