INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  ASTANA - CORVINUL 6-1

L-a exasperat pe Maxim! Introdus la pauză în Astana - Corvinul, a greșit la 3 goluri și a fost schimbat după 32 de minute!

Pop a fost depășit la 3 dintre golurile celor de la Astana

Articol de - Publicat miercuri, 14 august 2024 19:16 / Actualizat miercuri, 14 august 2024 19:24

Meciul Astana - Corvinul Hunedoara 6-1 a fost de coșmar pentru Ionuț Pop, stoperul în vârstă de numai 20 de ani al alb-albaștrilor.

La pauza meciului de la Almaty, Corvinul era condusă cu un gol, 0-1, și păstra speranțe la calificarea în play-off-ul Conference League.

Între reprize, antrenorul Florin Maxim a efectuat o modificare: Ionuț Pop, fundaș central tânăr, 20 de ani, l-a înlocuit pe Manolache, cel care greșise la primul gol, pasa lui fiind interceptată de autorul reușitei.

Coșmar ABSOLUT pentru Ionuț Pop în Astana - Corvinul Hunedoara

Intrarea lui Pop nu doar că nu a oferit siguranță defensivei, dar a năucit-o și mai tare. În partea secundă, Astana a mai punctat de 5 ori, de 4 ori până în minutul 76, de 3 ori cu Pop protagonist.

Pop a greșit la 3 dintre reușitele adversarilor:

-> În minutul 57, avea prim-planul în duelul cu Tomasov, dar a judecat faza greșit, i-a permis adversarului să-i ia fața și să finalizeze;

-> În minutul 68, l-a scăpat din marcaj pe Chinedu, care a înscris din fața porții, de la 6 metri distanță;

-> În minutul 75, nu a reușit să preia o pasă simplă. Mingea a ajuns la Tomasov, care l-a culcat, a pasat, apoi a reprimit și a finalizat din prima, după ce același Pop îl lăsase nemarcat!

Florin Maxim nu a mai răbdat și l-a înlocuit pe Ionuț Pop imediat după golul de 5-0. Ulterior s-au mai înscris două goluri, unul de fiecare parte. La ultimul gol al kazahilor au greșit Lică și Hrezdac.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Helmut Duckadam a fost operat pe cord deschis » Primele informații: rămâne în spital până cel puțin luni!
Stiri extrasport
Intră CFR Cluj în insolvență? » Ioan Varga are datorii de peste 60 de milioane de euro pe care trebuia să le achite de 6 ani!

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”