INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  CFR CLUJ - NEMAN 0-0

FOTO CFR Cluj n-a marcat în fața lui Neman Grodno, într-un meci cu o greșeală MAJORĂ de arbitraj » Dan Petrescu a avut dreptate: chiar tremură pentru calificare!

CFR Cluj - Neman Grodno / FOTO: sportpictures.eu +5   FOTO
CFR Cluj - Neman Grodno / FOTO: sportpictures.eu

Articol de , - Publicat joi, 25 iulie 2024 22:28 / Actualizat joi, 25 iulie 2024 22:41

CFR Cluj și Neman Grodno au remizat, scor 0-0, în prima manșă a turului 2 preliminar din Conference League. Formația lui Dan Petrescu n-a impresionat, dar ar fi trebuit să beneficieze de o lovitură de la 11 metri.

• Returul este programat joia viitoare.
  • Dacă trece de Neman, CFR Cluj va juca în turul 3 preliminar din Conference League cu pierzătoarea dublei Braga/Maccabi Petach Tikva.

Cronică de George Nistor după CFR Cluj - Neman Grodno 0-0: Nema fotbal în Gruia. Dan Petrescu și-a dat dreptate

În Gruia, CFR Cluj a primit vizita celor de la Neman Grodno cu aceeași precauție tipică alarmantului Dan Petrescu, vehement încă de la conferința de presă de miercuri: adversar dificil, antrenor experimentat și, ca element de noutate, informații foarte subțiri, pe care nici măcar inteligența artificială nu le-ar putea pune cap la cap pentru o documentare cât de cât.

Mult mai boemi, bielorușii au pornit spre Ardealul cel falnic cu autocarul, ca într-un adevărat „Eurotrip” sau, mai bine spus, „Conferencetrip”, întins pe zile multe și sufocat de grade pe care termometrele de la Grodno nu le cunosc foarte bine. O călătorie de 1.000 de kilometri care a testat nu doar rezistența echipei, ci poate a și disciplinat emoțiile.

CFR Cluj - Neman Grodno / foto: Flaviu Buboi / sportpictures.eu

Nema fotbal cu Neman Grodno

Încă din primele minute, s-a putut observa că antrenorul feroviarilor a ținut să-și dea singur dreptate, dacă tot nu l-a crezut nimeni. CFR a început foarte precaută și a căutat spații fără să se expună, cu o construcție joasă și pe alocuri dorită surprinzătoare.

De partea cealaltă, oaspeții s-au dovedit a fi stricți în joc, poate și conștienți de o tehnică deficitară, mult sub cea a adversarilor. Prima ocazie (20') lor le-a aparținut, prin șutul kârgâzului Gulzhigit Alykulov - cel mai valoros jucător al lui Neman - foarte bine plasat, din colțul careului mic.

Un minut mai târziu, a venit și replica clujenilor. Panagiotis Tachtsidis a încercat o reluare acrobatică după o centrare din flancul stâng, însă mingea s-a scurs mult pe lângă poarta apărată de Maksim Belov.

În căutarea golului, CFR s-a întrecut în erori la centrul terenului. Multe pase greșite, benzi inerte și presiune nulă. În schimb, fiecare repunere a avut menirea să surprindă, prin rapiditate, dar bielorușii nu au picat în capcană.

Tachtsidis și chinul suprem

La ieșirea de la cabine, Korenica i-a luat locul lui Camara, poate jucătorul care s-a zbătut cel mai mult în prima parte.

Grodno nu a schimbat și a continuat cu același stil rece, fără să schingiuiască fotbalul. CFR nu a fost dinamică și pentru că nu și-a propus. Vasile Mogoș a avut rol mai degrabă defensiv, pentru a limita pericolul pe care Alykulov îl putea dezvolta în flancul stâng.

Pe aceeași linie, un post mai sus, Ciprian Deac, ușor de interceptat de către ucraineanul Pantya, și-a abandonat banda pentru a-l sprijini pe Tachtsidis.

Tot ce a reușit grecul a fost să pună mingea jos de fiecare dată când a fost servit de unul dintre colegii săi. În rest, inspirația a lăsat de dorit. În același spectru s-a regăsit și Daniel Bîrligea, incapabil să cadreze pe poartă, motiv pentru care a fost înlocuit cu Michael (64').

În prelungirile reprizei secunde, Belov a scos miraculos lovitura de cap a lui Mogoș, după un corner bine executat.

Pe fondul combustibilului epuizat al galben-verzilor, clujenii nu au reușit să își găsească reperele pentru a tranșa partida. Ocazii puține, inexactități cu duiumul. Dar cum la Dan Petrescu golul neluat e pe jumătate dat, returul s-ar putea juca într-un cu totul alt registru.

FINAL » CFR Cluj - Neman 0-0

Final de meci!
Min 90+3
: Păun șutează peste poartă, o nouă ocazie mare pentru CFR
Min 90+1: Ocazie mare pentru CFR: Mogoș trimite cu capul în urma unui corner, dar portarul celor de la Neman intervine. Încă un corner acordat celor de la CFR, Mogoș reia din nou cu capul, dar ratează poarta
Meciul va fi prelungit cu 5 minute
Min. 90: Schimbare la Neman, Legchilin intră în locul lui Kozlov
Min. 87: Mogoș încasează un cartonaș galben după o intrare dură la Alykulov
Min. 83: La Neman, Zubovich este înlocuit cu Krautsou
Min. 81: Muhar este înlocuit de Păun, după ce fotbalistul ceruse schimbare în urmă cu câteva minute
Min. 74: Nkololo șutează peste poartă din exteriorul careului
Min. 71: Ocazie mare pentru Korenica, dar este oprit de portar prin fault. Arbitrul a arătat ofsaid, dar Korenica se afla în poziție regulamentară. Această partidă nu dispune de sistem de arbitraj video

Korenica, în poziție regulamentară la pasa lui Tachtsidis / FOTO: Captură TV @Digi Sport 1

Min. 63: Bîrligea este înlocuit cu Michael, iar Deac este înlocuit cu Nkololo. La Neman iese Gweth și intră Savitski, iar Yakimov este înlocuit de Evdokimov
Min. 55: CFR Cluj este mai prezentă în jumătatea adversă de teren
Min. 47: Bîrligea începe repriza secundă cu un șut periculos din careu, dar mingea se duce pe lângă poartă
Min. 46: La CFR Korenica a intrat în locul lui Kamara
Pauză în Gruia: Echipele intră cu o remiză albă la vestiare, după o repriză echilibrată
Min. 45: Ocazie mare pentru Bîrligea după o centrare din flancul drept. Atacantul a încercat să reia din voleu, dar a ratat mingea
Min. 38: Corner pentru Neman după o fază frumoasă, finalizată în blocaj de Alykulov
Min. 36: Primul cartonaș galben îi este arătat lui Gweth, jucătorul celor de la Neman
Min. 35: Muhar trimite primul șut pe spațiul porții pentru CFR, dar portarul lui Neman prinde balonul
Min. 34: Keita trimite un șut din afara careului și trimite peste poartă
Min. 33: CFR beneficiază de un corner, după ce Kamara a trimis în blocaj
Min. 28: Camora trimite o centrare în careu, dar portarul reține
Min. 21: Tachtsidis șutează din voleu din interiorul careului, dar trimite peste poartă
Min. 20: Neman are primul șut pe poartă prin Alykulov, dar Sava are o paradă senzațională
Min. 19: Primul corner al partidei le aparține celor de la Neman
Min. 18: Lovitură liberă periculoasă pentru Neman de la 18 metri, dar șutul este peste poartă
Min. 15: O lansare a lui Tachtsidis pentru Bîrligea, dar atacantul celor de la CFR nu atinge mingea, iar partida rămâne fără șut pe poartă
Min. 9: Matei Ilie a fost lovit în față de de Zubovic, CFR Cluj beneficiază de lovitură liberă în propria jumătate
Min. 7: Kamara a urmărit o minge trimisă în adâncime, dar fără rezultat, iar portarul a reținut balonul
Min. 4: Bîrligea a fost faultat în jumătatea adversă, dar fotbalistul s-a ridicat
Min. 1: Start de meci în Gruia, cu Neman în posesie

CFR Cluj - Neman, echipe de start

CFR Cluj: Sava - Mogoș, Boben, Ilie, Camora - Muhar, Keita, Tachtsidis - Deac, Bîrligea, Kamara
Antrenor: Dan Petrescu

Neman: Bialou - An. Vasliyev, Sadaunichy, Parkhomenko, Pantia - Yakimov, Kozlov - Karpovich, Zubovich, Alykulov - Gweth
Antrenor: Igor Kovalevich

Stadion: Dr. Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Arbitru: Milos Gigovic