INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  MACCABI PETACH TIKVA - CFR CLUJ 0-1

CRONICĂ DE SERGIU ALEXANDRU Specialitatea casei la Cluj: 1-0! CFR face un pas mare spre play-off-ul Conference League, la capătul unui meci în care nu a strălucit

Articol de - Publicat joi, 08 august 2024 16:35 / Actualizat joi, 08 august 2024 23:31

CFR Cluj e cu un pas în play-off-ul Conference League. Trupa lui Dan Petrescu a câștigat turul cu Maccabi Petach Tikva, jucat la Sofia, 1-0. Și are o săptămână să pregătească returul de la Cluj.

• Returul are loc la Cluj, pe 15 august
  • Câștigătoarea merge în play-off, acolo unde va da peste învingătoarea din „dubla” CSKA 1948 Sofia – Pafos (CSKA a câștigat în tur, 2-1)

Cronică de Sergiu Alexandru: Specialitatea casei! CFR Cluj câștigă cu Maccabi și e aproape de play-off

Trupa lui Dan Petrescu a revenit la vechile obiceiuri: victorie 1-0. Clujenii sunt aproape de play-off-ul Conference, la capătul unui meci început în forță, dar terminat în propria jumătate, cu Maccabi forțând egalarea, dar fără să pună mari probleme la poarta lui Sava.

Start în forță: 1-0 rapid

CFR Cluj a început meciul cum l-a terminat pe cel din precedentul tur: în ofensivă. Iar în minutul 8 a deschis scorul. Mijlocașul Karlo Muhar a marcat singurul gol al meciului cu o execuție simplă, din 3 metri în poarta goală, după ce portarul Wolff a respins în față șutul lui Bîrligea.

Ce ocazie pentru Mogoș!

După gol, Maccabi a ieșit la joc, dar CFR a stat bine în teren. S-a apărat compact și organizat, iar israelienii au putut doar să încerce șuturi de la distanță. Cel mai periculos a venit în minutul 35. Karo a tras violent de la 25 de metri, dar portarul Sava a intervenit salvator și a respins din vinclu. Asta după ce cu 10 minute înainte, Mogoș a trimis cu capul, din corner, în bara transversală.

Retragerea controlată din repriza a doua

După pauză, Maccabi a controlat teritorial jocul. CFR Cluj a făcut deliberat un pas înapoi, fără să fie vreun moment în pericol. Ba chiar putea face 2-0 prin Muhar (68), dar șutul acestuia a trecut puțin peste poartă. Trupa lui Petrescu a continuat să stea bine în teren, dar în atac a lipsit eficacitatea. Iar golul doi nu a venit.

Până la final, doar Hazan (80) a mai încercat poarta lui Sava, dar șutul din lovitură s-a dus pe lângă poartă.

S-a terminat 1-0 pentru CFR Cluj, scorul preferat al lui Petrescu. Care tocmai a bifat meciul cu numărul 60 în cupele europene. Iar clujenii sunt cu un pas în play-off-ul Conference, la capătul unui meci în care nu au arătat că pot pierde.

40%a fost posesia lui CFR Cluj

FINAL » Maccabi Petach Tikva – CFR Cluj 0-1

min.90+4: Final de meci
min.88: Iese Deac și intră Michael
min. 84: Dublă schimbare la CFR: ies Bîrligea și Muhar și intră Postolachi și Fica
min.80: Hazan trage din lovitură liberă, de la 23 de metri. Mingea se duce puțin pe lângă poartă
min. 75: Prima mutare la CFR Cluj: Keita a intrat în locul lui Tachtsidis
min. 65: Muhar trage de la 20 de metri. Mingea trece puțin peste
min.64: Korenica și Tachtsidis au colaborat frumos la marginea careului. Tachtsidis a centrat în fața porții, dar Bîrligea nu a ajuns la minge
min. 53: CFR Cluj controlează startul de repriză secundă. Stă bine în teren, iar Maccabi nu găsește drumul spre poartă
min.46: Start în repriza a doua

min. 45: PAUZĂ
min. 35: Ocazie uriașă pentru Maccabi! Karo a tras violent de la 25 de metri. Portarul Sava a intervenit salvator și a respins din vinclu
min. 25: A doua bară a celor de la CFR Cluj. Deac a centrat foarte bine din corner, iar Mogoș a reluat cu capul, din 6 metri. Mingea a lovit pământul și a sărit în bara transversală
min. 23: Muhar decide să șuteze de la 20 de metri, dar trage slab și mingea se duce mult pe lângă poartă
min. 21: Kresic intervine și îl deposedează pe Mahamid în careu, înainte ca atacantul lui Maccabi să șuteze
min. 15: Momente de liniște în joc. CFR Cluj a reușit să țină sub control primele minute după golul lui Muhar
min. 8: GOOL CFR CLUJ! Trupa lui Dan Petrescu deschide scorul prin Muhar! Mijlocașul a îndeplinit o simplă formalitate: a trimis din 3 metri în propria poartă, după ce portarul israelienilor a respins în față șutul lui Bîrligea
min. 3: Prima ocazie pentru CFR Cluj. Mingea centrată de Bîrligea cade pe bara transversală
min.1: A început meciul

Maccabi Petach Tikva – CFR Cluj, echipele de start

Maccabi Petach Tikva: Wolff – Dezent, Karo, Galabov, Hendy, Cohen – Hazan, Yehoshuha, Glezer – Mahamid, Stor
Rezerve: Litvinovc, Teper, Lugassy, Azugi, Salem, Vered, Matuk, Cohen, Fuchs, Altoury
Antrenor: Dan Roman

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Boben, Kresic, Camara – Muhar, Artean, Tachtsidis – Deac, Bîrligea, Korenica
Rezerve: Gal, Hindrich, Abeid, Graovac, Kamara, Păun, Keita, Fica, Postolachi, Nkololo, Munteanu, Michael
Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: Vivacom Arena - Georgi Asparuhov Stadium (Sofia)
Arbitru: Patrik Kolaric (Croația) // Asistenți: Luka Pajic, Ivan Starcevic (Croația)
Arbitru VAR: Mario Zebec // Asistent VAR: Tihomir Pejin

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mircea Lucescu a luat foc după România - Lituania: „Execrabil!” + Doi remarcați: „Ne-au adus victoria”
Nationala
Protestul a început din primul minut la România - Lituania » Ce s-a putut auzi în Ghencea, la revenirea „tricolorilor” în fața propriilor fani
Nationala
Ianis Hagi, detalii din vestiarul României după victoria cu Lituania: „Vreau doar să joc fotbal” » Ce le-a transmis Mircea Lucescu