INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  PLAY-OFF

Echipa care a eliminat-o pe Corvinul a suferit UMILINȚA serii în Europa! Ultrașii și-au pierdut cumpătul: au aruncat TORȚE printre spectatori

Olimpija Ljubljana - Rijeka // foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 29 august 2024 23:19 / Actualizat joi, 29 august 2024 23:25

Rijeka, vicecampioana Croației, echipa care a eliminat-o pe Corvinul Hunedoara în turul 2 preliminar din Europa League, a pierdut cu 0-5 cu Olimpija Ljubljana în play-off-ul Conference League. Ultrașii croați nu au mai putut suporta umilința și au recurs la gesturi reprobabile.

Locul 2 în Croația sezonul trecut, Rijeka și-a început aventura europeană în turul 2 preliminar din Europa League, unde i-a ieșit în cale Corvinul Hunedoara, câștigătoarea Cupei României.

Croații au câștigat greu, 1-0 la general. Nu le-a mai ieșit și în turul 3 preliminar, în care suedezii de la Elfsborg i-au învins cu 3-1 la general.

Rijeka a retrogradat astfel în play-off-ul Conference League, unde a dat piept cu Olimpija Ljubljana, locul 3 în Slovenia sezonul trecut.

Rijeka, echipa care a eliminat-o pe Corvinul, a suferit UMILINȚA serii în Europa!

În turul de la Rijeka a fost 1-1, cu gazdele mai periculoase, având 8-1 la totalul șuturilor pe poartă.

La retur, în această seară, Rijeka a fost ZDROBITĂ! Schwaizer a deschis scorul pentru gazde în minutul 2, Thalisson ('13 și '45) și Kojic ('35) au stabilit un scor neverosimil la pauză, 4-0.

Croații n-au reușit să spele rușinea în partea secundă. Schwaizer a făcut „dubla” în minutul 47.

Ultrașii lui Rijeka și-au pierdut cumpătul!

După golul de 5-0, ultrașii celor de la Rijeka au fost autorii unor acte de huliganism. Aceștia au aruncat torțe pe gazon, în fața porții, dar și în tribună, printre suporterii echipei gazdă!

Ca atare, meciul a fost întrerupt minute bune. După reluarea lui, nu s-a mai înscris deloc.

Singura victorie a croaților în preliminariile europene în acest sezon a rămas acel 1-0 cu Corvinul.

Match Quiz U. Craiova - Rapid

Ești expert în fotbalul intern? Plasează gratuit predicțiile tale și câștigă superpremiile puse în joc!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Giovanni Becali, atac devastator împotriva lui Chivu și Chiricheș: „Doi trădători! Nepotul meu îl ducea acasă băut și praf, și pilaf!”
FCSB a dat lovitura în 60 de minute! Număr IMENS de abonamente vândute pentru meciurile din Europa League