INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  PRELIMINARII

Final dramatic în Pafos - CSKA 1948 Sofia! Pe cine va înfrunta CFR Cluj în play-off-ul Conference League

Pafos - CSKA 1948

Articol de - Publicat joi, 15 august 2024 22:43 / Actualizat joi, 15 august 2024 22:44

CFR Cluj va înfrunta formația cipriotă Pafos pentru participarea în grupele Conference League.

CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Conference League după două victorii în fața celor de la Maccabi Petah Tikva, 1-0 atât în tur, cât și la retur.

Ardelenii știau deja că în play-off aveau să înfrunte câștigătoarea „dublei” Pafos - CSKA 1948 Sofia. În tur, la Sofia, CSKA 1948 s-a impus la limită, 2-1, după ce a fost condusă.

Pafos a învins-o pe CSKA 1948 Sofia și va înfrunta CFR Cluj în play-off-ul Conference League

Returul disputat la Kolossi a avut un deznodământ dramatic. Bulgarii au jucat cu om în minus o repriză întreagă, după ce fundașul dreapta Steeve Furtado a fost eliminat în prelungirile primei părți, dar au rezistat eroic mai bine de 50 de minute.

Defensiva le-a fost străpunsă în minutul 7 al prelungirilor, golul fiind înscris de olandezul Derrick Luckassen, fratele lui Kevin, atacantul trecut pe la Poli Iași, Farul, Sepsi OSK, Rapid și UTA.

Golul primit în ultimele minute de joc i-a destabilizat serios pe bulgari. În reprizele de prelungire, Pafos, cu românul Vlad Dragomir pe teren, a mai punctat de 3 ori, prin Jaja, Anderson Silva și Daskalov (autogol) și a obținut calificarea în play-off, scor final 4-0, 5-2 la general.

Cine este Pafos, adversara CFR-ului în play-off-ul Conference League

Pafos a încheiat sezonul precedent de campionat pe locul 4, aceeași clasare precum în stagiunea 2022/2023. Ciprioții au un antrenor spaniol la cârmă, pe Juan Carlos Carcedo, fost „secund” al lui Unai Emery în perioada 2006 - 2019.

Lotul lui Pafos este evaluat la 23,68 milioane de euro, puțin peste al CFR-ului (21,7 milioane). Portarul croat Ivica Ivusic este cel mai valoros jucător, cotat la 2,5 milioane de euro. Îl urmează mijlocașul central Pêpê (2,4 milioane) și extrema dreapta Muamer Tankovic (1,6 milioane).

Pafos are un singur trofeu în vitrină, Cupa în sezonul 2023/2024. Evoluează în prima ligă din 2017 și nu a încheiat niciodată campionatul mai sus de locul 4.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Fostul internațional român se retrage la 26 de ani, dar pe plan personal lucrurile stau excelent » Iubita sa i-a spus „DA!”
Liga 2
Fotbalistul care a zis despre Gigi Becali că e „bolnav de Alzheimer” și-a anunțat retragerea, la 9 zile după transfer! „Am încercat să mă ridic, dar fără succes”
Gigi Becali face echipa cu 3 fundași centrali și mărește durata antrenamentului: „Folosesc inteligența artificială, îi spulberăm!”

Real Madrid - Stuttgart, prima etapă din Liga Campionilor » Echipa de start a Realului: surprizele pregătite de Ancelotti

Cum a apărut fiica lui Șumudică pe Giulești: „Mi se pare mie sau duduia o copiază pe Teodora Stoica?”