INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  REZULTATE

Rezultatele serii în Conference League » Cum s-au descurcat posibilele adversare ale lui CFR Cluj și Corvinul

St. Mirren - Brann / Foto: Imago

Articol de - Publicat vineri, 09 august 2024 00:05 / Actualizat vineri, 09 august 2024 00:11

Prima manșă a turului trei preliminar UEFA Conference League a venit la pachet cu meciuri spectaculoase.

CFR Cluj și Corvinul Hunedoara sunt echipele angrenate în a treia competiție europeană. CFR Cluj va înfrunta învingătoarea din duelul CSKA Sofia și Pafos. Corvinul Hunedoara, dacă va trece de FK Astana, va întâlni câștigătoarea „dublei” dintre St. Mirren și Brann.

Cum s-au descurcat posibilele adversare ale celor două

Brondby - Legia, scor 2-3 / Foto: Imago

CSKA Sofia a învins Pafos, scor 2-1, meci în care a evoluat și românul Vlad Dragomir pentru ciprioți. Pafos a deschis scorul în minutul 10 prin Tankovic din pasa lui Jaja, dar bulgarii au egalat până la pauză prin Ilievski, cu assist-ul venit din partea lui Thalis. Același Thalis a adus bulgarii în avantaj printr-un penalty transformat în minutul 51. În minutul 73, bulgarii au mai marcat o dată, dar VAR-ul a anulat reușita lui Kirilov.

Scoțienii de la St. Mirren au încheiat la egalitate cu norvegienii de la Brann, scor 1-1.

Brann a marcat în minutul 75 prin Myhre și a confirmat statisticile din prima repriză. Dramatismul a venit pe final, când St. Mirren a egalat dramatic în minutul 90, iar calificarea se va juca în Norvegia.

Rezultatele serii în Conference League

Ungurii de la Academia Puskas au trecut cu 1-0 de Ararat-Armenia. Basaksehir s-a chinuit cu Iberia 1999, echipă din Georgia. Turcii au câștigat pe final cu un gol marcat de Davidson din pasa lui Ergun.

Un meci incendiar a fost în Danemarca între Brondby și Legia Varșovia. Danezii au deschis scorul în minutul 19, Legia a egalat în minutul 24 prin Pekhart. Până la pauză danezii au trecut în avantaj prin golul marcat de Kvistgaarden în minutul 36. În repriza a doua, Legia a întors soarta partidei prin reușitele lui Luquinhas și Morishita. Scor final, 2-3.

Olimpia Ljubljana a învins Sheriff Tiraspol cu 3-0, iar Omonia a trecut cu 1-0 de Fehervar.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mircea Lucescu a luat foc după România - Lituania: „Execrabil!” + Doi remarcați: „Ne-au adus victoria”
Nationala
Protestul a început din primul minut la România - Lituania » Ce s-a putut auzi în Ghencea, la revenirea „tricolorilor” în fața propriilor fani
Nationala
Ianis Hagi, detalii din vestiarul României după victoria cu Lituania: „Vreau doar să joc fotbal” » Ce le-a transmis Mircea Lucescu