INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  REZULTATE

LIVE Rezultatele serii din Conference League » Festival de goluri: un duel cu 9 reușite, altul cu 7! Fosta adversară a Corvinului s-a distrat și în retur

Legia - Caernarfon / Foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 01 august 2024 21:53 / Actualizat joi, 01 august 2024 23:40

Meciurile din manșa a doua a turului doi preliminar Conference League s-au jucat joi seara. Universitatea Craiova și CFR Cluj au fost echipele românești angrenate în Cupele Europene.

Un total de 37 de meciuri s-au jucat, iar Academia Puskas din Ungaria a câștigat meciul cu Dnipro-1 la masa verde, după ce echipa din Ucraina s-a retras din competiții din cauza faptului că este aproape de faliment.

Adversara Corvinului din primul tur preliminar Europa League, Paksi, a reușit calificarea după ce a trecut e AEK Larnaca ( 3-0 tur, 2-0 retur).

Duel între români: Dragomir a marcat

Differdange, locul 1 din Luxemburg, a fost aproape să producă prima surpriză a serii. Campioana din Luxemburg a împins-o pe Ordabasy din Kazakhstan până la penalty-uri. Kazahii au ratat un penalty în prelungiri, dar și-au asigurat calificarea în următoarea etapă a competiției după loviturile de departajare

Duelul dintre Pafos și Zalgiris a intrat în prelungiri, iar ciprioții și-au asigurat calificarea în prelungirile partidei prin golurile marcate de Anderson Silva în minutul 101 și românul Vlad Dragomir în minutul 118. A fost un duel românesc, în condițiile în care la Zalgiris joacă Liviu Antal.

Fostul jucător dinamovist Goncalo Gregorio, care s-a despărțit de câini în această vară, a fost titular în disputa Silema - Noah. Fostul vârf al celor de la Dinamo, evoluează la Noah, formație din Armenia.

Șocul serii l-a produs Maccabi Haifa, care a împins meciul din deplasare cu Sabah Baku în prelungiri, după ce azerii i-au bătut 3-0 în tur. A fost 2-5 în timpul regulamentar, iar în prelungiri s-au mai marcat două goluri: Mickels a marcat pentru azeri, dar Dean David a egalat scorul la general în minutul 112 și s-a ajuns la loviturile de departajare. Israelienii au pierdut, scor 3-2 după loviturile de departajare.

Echipele calificate în următoarea fază a competiției sunt: FC Astana (Kazakhstan), Ararat-Armenia (Armenia), Zrinjski (Bosnia și Herțegovina), Brondby (Danemarca), Ordabasy (Kazakhstan), Ostrava (Cehia), Paksi (Ungaria), Osijek (Croația), Pafos (Cipru), Olimpija Ljubljana (Slovenia), Sabah Baku (Azerbaijan), St. Gallen (Elveția), Mlada Boleslav (Cehia), AEK Atena (Grecia), Pajde (Estonia), Legia (Polonia), Paide (Estonia), Brann (Norvegia), FC Copenhaga (Danemarca), Djurgarden (Suedia), Noah (Armenia), Omonia (Cipru), Tromso (Norvegia), Maribor Slovenia), Hapoel Beer Sheva (Israel), St. Patricks (Irlanda), Vikingur Reykjavik (Islanda), CFR Cluj (România), Gent (Belgia), Zira (Azerbaidjan), Slask (Polonia), Basaksehir (Turcia), Zurich (Elveția) St.Mirren (Scoția).

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Helmut Duckadam a fost operat pe cord deschis » Primele informații: rămâne în spital până cel puțin luni!
Stiri extrasport
Intră CFR Cluj în insolvență? » Ioan Varga are datorii de peste 60 de milioane de euro pe care trebuia să le achite de 6 ani!

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”