INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  PLAY-OFF

Seară ISTORICĂ pentru o țară europeană: 3-0 în tur și poate avea echipă în grupele europene pentru prima dată!

TNS a trecut cu 3-0 de Panevezys în turul play-off-ului // sursă foto: Facebook @ The New Saints of Oswestry Town FC

Articol de - Publicat vineri, 23 august 2024 08:30 / Actualizat vineri, 23 august 2024 08:30

TNS (The New Saints), campioana din Țara Galilor, este la un pas de grupele Conference League după 3-0 cu lituanienii de la Panevezys în turul play-off-ului. Țara Galilor n-a trimis NICIODATĂ echipă în grupele unei competiții europene!

Campioană în Țara Galilor pentru a treia oară consecutiv și a 16-a în total, TNS și-a început parcursul european în turul 1 preliminar al Ligii Campionilor, aceeași fază în care intră și campioana României. TNS a trecut de FK Decic Tuzi, campioana Muntenegrului, dar s-a oprit în turul 2, scor general 1-7 cu Ferencvaros.

Retrogradați în turul 3 din Europa League, galezii au pierdut și acolo, fiind eliminați in extremis de moldovenii de la Petrocub Hîncești, 0-1 la general.

A urmat play-off-ul de Conference League, unde le-a ieșit în cale FK Panevezys, ultima clasată în actualul sezon de campionat al Lituaniei, campioana sezonului 2023.

Seară ISTORICĂ pentru Țara Galilor: 3-0 în tur pentru TNS și poate avea echipă în grupele europene pentru prima dată!

Meciul tur a avut loc seara trecută, pe LFF Stadionas din Vilnius, o arenă diferită față de stadionul obișnuit al campioanei Lituaniei, Aukstaitija din Panevezys.

La pauză, în urma unei reprize echilibrate, scorul era 0-0. Repriza secundă a fost de poveste pentru galezi. Danny Davies ('52), Daniel Williams ('64) și Ben Clark ('90+1) au punctat pentru o victorie istorică, succes care o apropie pe TNS de grupele Conference League.

Dacă vor rezista în returul programat joia viitoare pe „Park Hall” din Oswestry, cei de la TNS vor scrie istorie, devenind prima echipă din Țara Galilor prezentă în grupele unei competiții europene intercluburi!

Întreg lotul galezilor este evaluat la 2,84 milioane de euro, cel mai valoros fotbalist fiind atacantul Brad Young, cu o cotă de piață de 250.000 de euro. În comparație, echipa cu cea mai mică cotă de piață din prima ligă a României este Unirea Slobozia, cu 4,65 milioane.

Match Quiz Dinamo - Universitatea Craiova

Ești expert în fotbalul intern? Plasează gratuit predicțiile tale și câștigă superpremiile puse în joc!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Victor Pițurcă e convins că FCSB a greșit grav cu transferul lui Daniel Bîrligea: „Cum să dai două milioane pe el?”
FCU Craiova a câștigat acasă, dar a încheiat meciul din Liga 2 în huiduielile asistenței. Secvențele din final i-au scos din sărite pe fani
Liga 2
În seara în care Cristina Neagu și-a anunțat retragerea, Dinamo a câștigat lejer la debutul în Liga Campionilor
Handbal

„Mi-a spart o vioară Stradivarius în cap!” » Giovanni Becali, dezvăluire ca-n filme: „Avea fiecare câte un cuțit la gât!”

Gafă INCREDIBILĂ a președintelui Klaus Iohannis la ceremonia de decorare a sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris! A citit greșit de pe foaie