INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  CROAŢIA - SPANIA 0-1

VIDEO Croaţia - Spania 0-1 » Ibericii în marş spre un nou titlu european

Jesus Navas le aduce spaniolilor o victorie care îi califică de pe primul loc din grupa C +22   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 18 iunie 2012 00:00 / Actualizat marti, 19 iunie 2012 00:29

Spania a învins în această seară Croaţia, 1-0, gol Navas, şi s-a calificat de pe primul loc în sferturile de finală. Ibericii aşteaptă să vadă ocupanta locului 2 din grupa D, pentru a-şi şti adversara (Franţa, Anglia sau Ucraina). Campioana europeană en-titre a început a început meciul timid, fără a pune probleme porţii apărate de Pletikosa.

Echipa lui Slaven Bilici putea detona bomba, dar Rakitici nu l-a putut învinge pe Casilias dintr-o pozţie excelentă. Deşi au fost mai prezenţi în faza ofensivă, croaţii au primit lovitura de graţie de la Jesus Navas, în minutul 88. Alături de Spania, din grupa C s-a mai calificat Italia, care a învins Irlanda, scor 2-0.

Ai aici golul lui Jesus Navas din ultimele minute!

ECHIPELE DE START:
Croaţia: Pletikosa - Srna, Corluka, Schildenfeld, Strinici - Vukojevici, Vida  - Rakitici, Modrici, Pranjici - Mandzukici
Rezerve: Kelava, Subasic, Simunic, Buljat, Vrsaljko, Badelj, Dujmovici, Kranjcar, Perisici, Kalinic, Jelavici, Eduardo.

Spania: Casilias - Arbeloa, Pique, S. Ramos, J. Alba - Xavi, Busquets, X. Alonso - D. Silva, F. Torres, Iniesta
Rezerve: Valdes, Reina, Albiol, Martinez, Juanfran, Fabregas, Cazorla, Navas, Rodriguez, Negredo, Mata, Llorente.

Clasament Grupa C
1 Spania 7 puncte
2 Italia 5 p
3 Croaţia 3p
4 Irlanda 0 p.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Scene ireale la derby-ul Serbiei! Antrenorul lui Partizan a fost rănit de ultrași, după umilința cu Steaua Roșie » A venit la conferință bandajat, a plâns și și-a dat demisia: „Cui m-am vândut eu?!”

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură