INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  „OPTIMI”

Suedia - Ucraina 1-2 după prelungiri Improbabilii eroi ai lui Shevchenko » Besyedin și Dovbyk, atacanții de rezervă care au dus Ucraina în „sferturile” EURO 2020

Shevchenko l-a consolat pe Besyedin, accidentat (foto: Imago)

Articol de - Publicat miercuri, 30 iunie 2021 14:19 / Actualizat miercuri, 30 iunie 2021 14:37

Atacanții de rezervă ai Ucrainei, Artem Biesiedin (25 de ani) și Artem Dovbyk (24 de ani), au fost decisivi cu Suedia: primul a scos un roșu cu prețul unei accidentări, celălalt a lovit în minutul 120+1.

Primul a jucat 10 minute. Al doilea, 15. Însă Biesiedin și Dovbyk, atacanții de rezervă ai Ucrainei, au fost decisivi pentru țara lor împotriva Suediei, 2-1 după prelungiri.

Elevul lui „Il Luce”, Biesiedin, a intrat primul. L-a înlocuit pe Iaremciuk, care a înotat după ocazia ratată în startul partidei. S-a zbătut, calitatea sa principală, printre fundașii adverși. Până când Danielson i-a arcuit piciorul cu o „talpă” groaznică. Suspect de ruptură de ligamente - a zburat direct la Kiev pentru analize - Biesiedin a ieșit după doar 10 minute. Însă a făcut-o și adversarul său. Roșu direct!

Artem Besyedin a ieșit accidentat după doar 10 minute (foto: Imago)

Jucător de nădejde, Biesiedin nu s-a impus niciodată la Kiev. Împrumutat, la început de carieră, în Harkivul natal, vârful de 1,88 m a stat, mereu, în așteptare la Dinamo. Rar a trecut de 20 de meciuri pe sezon. Însă a fost întotdeauna de folos. De-asta a și rămas în lot. Un fotbalist pe care te poți baza când titularul nu prinde o zi strălucită, așa cum s-a întâmplat aseară.

Dovbyk, din Moldova în „sferturi” la EURO 2020

Cu el accidentat, însă și cu om în plus, Shevchenko a pariat câștigător. A scos un jucător care putea bate un penalty, Yarmolenko, și a forțat victoria din prelungiri cu al treilea vârf. Dovbyk.

23 de minute în meciuri oficialejucase Dovbik până la golul contra Suediei

Om plimbat, la doar 24 de ani, prin Danemarca și Republica Moldova, întors la noul proiect Dnipro, având un sezon reușit, atacantul a prins lotul in-extremis. Și a fost decisiv. A pus fruntea la centrarea excelentă a lui Zinchenko, omul meciului, pus și el de Sheva pe poziția de la Manchester City. 2-1 în minutul 120+1!

Artem Dovbyk, la minge (foto: Imago)

Dovbyka avut suișuri și coborâșuri în scurta sa carieră. La un moment dat, a fost împrumutat inclusiv la Zaria Bălți, în Republica Moldova! Însă, după cum spunea într-un interviu pentru Telekanal Futbol, „am văzut ce înseamnă profesionalismul în Danemarca”, unde a jucat la Midtjylland și Sonderjyske.

E un tip foarte modest. A prins lotul doar după accidentarea lui Junior Moraes. Șevcenko îl are în vizor încă de acum 4 ani, când l-a chemat prima oară la «națională». Atunci a surprins pe toată lumea.
- Dmitro Șpirko, jurnalist Futbol, pentru Gazetă

VIDEO+FOTO Faza pe care toți am ratat-o! Moment genial pe Arena Națională: ce făcea Xhaka în timp ce colegii sărbătoreau cu galeria

Cei mai înjurați englezi sunt eroii Angliei! „Le-au închis gura!” + Lineker, genial după calificare

Ultrașii FCSB știu numele fotbaliștilor cu care negociază Becali și exultă: „5 ani nu ne bate nimeni!”
Al Hilal câștigă Cupa Regelui! Cristiano Ronaldo a plâns în hohote după ce a rămas fără trofeu cu Al Nassr

Imagini SCANDALOASE de la gala RXF, din Sala Polivalentă » Două femei lovite cu bestialitate de „Perversul” de pe Târgu Ocna, în cușcă! Reacția șocantă a organizatorilor: „Nu este nimic deplasat!”

De asta a fost mazilit?! Ce a putut să facă în vestiar jucătorul plecat de la Dinamo