INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  ANGLIA

Surpriză! El e marele favorit pentru a-l înlocui pe Gareth Southgate în funcția de selecționer al Angliei

Gareth Southgate, selecționerul Angliei/ FOTO Imago Images
Gareth Southgate, selecționerul Angliei/ FOTO Imago Images

Articol de - Publicat luni, 15 iulie 2024 11:34 / Actualizat marti, 16 iulie 2024 23:02

Anglia poate rămâne fără selecționer după finala EURO 2024, pierdută în fața Spaniei cu scorul de 1-2. Contractul lui Gareth Southgate expiră la iarnă, iar englezii au făcut o listă de 7 nume care îl pot înlocui. Graham Potter (49 de ani) este marele favorit.

Southgate are o ofertă de prelungire pe masă de la Federația Engleză de Fotbal, oficialii îl vor pe bancă încă doi ani, până după Campionatul Mondial din 2026. Doar că selecționerul nu e hotărât să rămână, iar presa engleză crede că nu va accepta oferta de prelungire.

În acest context, britanicii de la The Sun au întocmit o listă de 7 antrenori care i-ar putea lua locul, printre ei numărându-se Jurgen Klopp și Pep Guardiola, cele mai fanteziste variante. Neamțul a plecat de la Liverpool și a anunțat că va sta pe tușă un an, iar spaniolul mai are contract cu Manchester City până în 2025.

7 antrenori care îl pot înlocui pe Gareth Southgate pe banca naționalei Angliei

1. Graham Potter. Fostul antrenor de la Chelsea e liber de contract din aprilie 2023, când a fost demis de albaștri. El a refuzat oferte de la Lyon, Ajax și Leicester și așteaptă o oportunitate mai bună, potrivit sursei citate.

Michael Owen, fostul mare atacant englez, în vede pe Potter drept principalul candidat la postul de selecționer al Angliei. „Cred că ar trebui să rămânem la varianta unui selecționer englez, despre asta e fotbalul internațional.

Când ești la club, poți avea antrenor de orice naționalitate. Dar dacă ești la naționala Scoției, trebuie să ai selecționer scoțian Dacă ești la Franța, trebuie să fii francez, dacă ești la Anglia, trebuie să fii englez. Un antrenor liber și disponibil e Graham Potter, care cred că ar accepta”, a declarat Owen.

2. Eddie Howe. Antrenorul lui Newcastle pare greu de clintit de la echipa de club, dar ar putea fi convins de naționala Angliei, după ce Newcastle a rămas fără acționarii care l-au adus, Amanda Staveley și Mehrdad Ghodoussi.

3. Lee Carsley. Selecționerul Angliei U21, campion european cu naționala de tineret în 2021, Carsley e considerat de Federația Engleză unul dintre candidații ideali dacă Southgate pleacă.

4. Frank Lampard. Și fostul mare internațional englez ar fi o variantă, el a fost propus de Gary Lineker: „Nu l-aș desconsidera pe Frank Lampard [ca înlocuitor al lui Southgate]. Cred că el știe tactică. Cred că jucătorii l-ar respecta imediat”.

Surpriză! El e marele favorit pentru a-l înlocui pe Gareth Southgate în funcția de selecționer al Angliei
Fostul manager al lui Chelsea, Frank Lampard, foto: Guliver/gettyimages

Pochettino, Guardiola și Klopp, străinii care ar putea ajunge pe banca Angliei

5. Mauricio Pochettino. Demis surprinzător de Chelsea la finalul sezonului trecut, argentinianul e liber de contract și nu ar refuza o ofertă de la naționala Angliei, potrivit celor de la The Sun.

6. Pep Guardiola. Antrenorul lui Manchester City ar putea fi candidatul ideal, fiind preferatul Federației Engleze. Doar că, pentru a-l putea aduce, englezii ar trebui să numească un interimar până în 2025, când lui Pep îi expiră contractul cu City. Guardiola a sugerat în repetate rânduri că vrea să devină selecționer după ce va pleca de la „cetățeni”.

7. Jurgen Klopp. Germanul ar fi o altă variantă fantezistă. A plecat de la Liverpool și a decis să-și ia un an sabatic. Din vacanță, el a refuzat deja naționala SUA, însă jurnaliștii englezi consideră că Jurgen și-ar putea schimba decizia de a lua pauză dacă ar fi ofertat de Federația Engleză.

FOTO. Cele mai dure glume după finala EURO 2024

Primul pas: inventează un sport
Al doilea: fii praf la el
Jordan Pickford, către restul apărătorilor Angliei: „Bine, voi face eu însumi totul”
Apărarea Angliei în această seară:
Cele mai bune faze ale lui Harry Kane în finală
+11 FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Rezultat șocant în Liga Națiunilor » Georgia și-a zdrobit adversara, o națională prezentă la Euro 2024: „Fiasco, rușine! Cea mai slabă prestație din istorie”
Campionate
Rezultat șocant în Liga Națiunilor » Georgia și-a zdrobit adversara, o națională prezentă la Euro 2024: „Fiasco, rușine! Cea mai slabă prestație din istorie”
Bănel Nicoliță, impresionat de mutarea de la FCSB: „Va face furori. M-am interesat și eu”
Superliga
Bănel Nicoliță, impresionat de mutarea de la FCSB: „Va face furori. M-am interesat și eu”
Secretele alimentare ale fotbaliștilor dezvăluite de nutriționistul vedetelor din Liga 1 + Motivul pentru care oamenilor obișnuiți le este greu să slăbească
Special
Secretele alimentare ale fotbaliștilor dezvăluite de nutriționistul vedetelor din Liga 1 + Motivul pentru care oamenilor obișnuiți le este greu să slăbească

„Domnule Ion Țiriac, ați primit pensia recalculată?” » Răspunsul miliardarului pentru GSP: „Mi-e rușine să spun! Scuzați-mă...”

Simona Halep și proaspăta soție a lui Ianis au atras toate privirile la evenimentul de la Academia lui Hagi


Comentarii (2)
janus_mirror
janus_mirror  •  15 Iulie 2024, 15:54

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

_Adrian_1
_Adrian_1  •  15 Iulie 2024, 12:28

Klopp ar fi varianta perfecta pentru lotul pe care-l are Anglia, dar ar fi efectiv uluitor ca englezii sa numeasca un neamt la carma nationalei lor.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează