INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  ANGLIA

FOTO Ce inspirație! Jucătorul Angliei a intrat și a dat un eurogol după 3 minute cu Spania

Cole Palmer a egalat în finala EURO 2024, Spania - Anglia, finala EURO 2024/ FOTO Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 14 iulie 2024 23:34 / Actualizat duminica, 14 iulie 2024 23:46

Cole Palmer (22 de ani), extrema dreapta a Angliei, a reușit un gol superb în finala EURO 2024, cu Spania.

Jucătorul lui Chelsea a fost introdus pe teren în minutul 70, iar în minutul 73 a trimis perfect din afara careului, la colțul lung, iar Unai Simon nu a avut nicio șansă să mai intervină. Și Anglia a egalat, după ce Nico Williams deschisese scorul pentru Spania.

Acțiunea a început din trenul Angliei, minge a ajuns la Saka, care a făcut o cursă în dreapta. Jucătorul lui Arsenal a trimis în careu, Bellingham a deviat în spate, iar Palmer a venit lansat și a trimis în poartă.

Golul lui Palmer în Spania - Anglia, finala EURO 2024/ FOTO Imago Images
+3 FOTO

Cole Palmer, gol în finala EURO la 3 minute după ce a intrat pe teren

Cole Palmer a fost din nou rezervă la EURO 2024, de data aceasta în finala cu Spania. În semifinala cu Olanda a intrat în ultimele 10 minute și a reușit assist la golul decisiv, marcat de Ollie Watkins.

Iar cu Spania a reușit golul care a restabilit egalitate, la 3 minute după ce a intrat pe teren în locul lui Mainoo. A fost o mutare ofensivă a lui Gareth Southgate, care a scos un mijlocaș ofensiv și a băgat un jucător eminamente ofensiv.

El e prima rezervă care intră și marchează golul egalizator într-o finală de EURO după 24 de ani, după ce Sylvain Wiltord a reușit aceeași performanță în finala Euro 2000, Franța - Italia, potrivit Opta. „Cocoșii” au câștigat ulterior acel meci, 2-1

118 km/ha fost viteza șutului prin care Cole Palmer a egalat la 1

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”