Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  PORTUGALIA - SLOVENIA

FOTO Cristiano Ronaldo, în lacrimi după penalty-ul ratat cu Slovenia » A fost cu greu consolat de coechipieri

În finalul primei reprize de prelungiri din optimea Portugalia - Slovenia, 0-0 la finalul celor 90 minute, Cristiano Ronaldo a izbucnit în lacrimi. De vină a fost penalty-ul parat de Jan Oblak. +15   FOTO

Articol de - Publicat marti, 02 iulie 2024 00:32 / Actualizat marti, 02 iulie 2024 02:01

În finalul primei reprize de prelungiri din optimea Portugalia - Slovenia, 0-0 la finalul celor 90 minute, Cristiano Ronaldo a izbucnit în lacrimi. De vină a fost penalty-ul parat de Jan Oblak. Lusitanii s-au impus în final, 3-0 la loviturile de departajare, și vor înfrunta Franța în „sferturi”.

• Sfertul de finală Portugalia - Franța este programat vineri, 5 iulie, de la ora 22:00, liveTEXT pe GSP.ro și televizat pe Pro TV.

În finalul primului mitan de prelungiri, Diogo Jota a luat pe cont propriu o acțiune și a făcut slalom prin defensiva slovenă, una care a rezistat ireproșabil timp de mai mult de 100 minute. A fost doborât în careu.

Cristiano Ronaldo, în lacrimi după penalty-ul ratat în Portugalia - Slovenia
+11 FOTO

„Centralul” italian Daniele Orsato nu a ezitat și a arătat punctul cu var. Ronaldo și-a asumat responsabilitatea, însă vechiul rival din La Liga, Jan Oblak, l-a anticipat pe lusitan. A reușit să respingă în bara din stânga sa.

A fost al 30-lea penalty ratat în carieră de starul portughezilor, având alte 163 transformate cu succes. La prima reprezentativă a irosit 8 (trei la turneele finale, 2018 cu Iran și 2016 cu Austria).

Cristiano a izbucnit în lacrimi. Bruno Fernandes, Pepe sau Diogo Jota l-au luat în brațe și i-au cerut să meargă mai departe. Ronaldo și-a luat revanșa la loviturile de departajare, transformând fără emoții. El a deschis drumul calificării în sferturile de finală.

Ronaldo nu mai ratase de la 11 metri din data de 4 februarie 2022 (Manchester United - Middlesbrough 1-1, 8-9 la penalty-uri, FA Cup). Are trei penalty-uri ratate la turneele finale dintr-un total de nouă executate (contra Austriei la Campionatul European din 2016, câștigat în cele din urmă de Portugalia, contra Iranului la Campionatul Mondial din 2018 și acum, cu Slovacia).

Totodată, acesta a bifat și o altă bornă negativă, devenind primul jucător care ratează două penalty-uri în toată istoria Campionatului European. Dacă în 2016, contra Austriei, s-a opus bara, acum Oblak a fost cel care și-a ținut echipa în viață.

În cele din urmă, Portugalia și-a respectat blazonul, reușind să câștige la Frankfurt, 3-0 la loviturile de departajare. Diogo Costa, portarul celor de la Porto, a salvat în trei rânduri, trimițându-și echipa într-un „sfert de foc” cu Franța, care va avea loc pe data de 5 iulie, ora 22:00.

Tristețea inițială și apoi bucuria finală. Asta aduce fotbalul. Momente inexplicabile, acestea s-au întâmplat astăzi. Am avut ocazia să confer un avantaj echipei naționale, dar nu am reușit. Trebuie să revăd execuția de la punctul cu var, nu știu dacă am tras bine sau prost. Nu am ratat o singură dată în timpul anului și când colegii au avut cea mai mare nevoie, acum la Euro, Oblak a salvat