INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  PORTUGALIA

CORESPONDENȚĂ DIN GERMANIA „Tocmai am urmărit ultimul meci internațional al lui Cristiano?” » Răspunsul dat de selecționerul Portugaliei

Cristiano Ronaldo, în timpul sfertului Portugalia - Franța // foto: Guliver/gettyimages +24   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 06 iulie 2024 12:16 / Actualizat sambata, 06 iulie 2024 12:23

După sfertul Euro dintre Portugalia și Franța, câștigat de reprezentativa din Hexagon la loviturile de departajare, Roberto Martinez, selecționerul lusitanilor, a fost întrebat dacă aici s-a încheiat cariera internațională a lui Cristiano Ronaldo.

La 39 de ani și 5 luni, Cristiano Ronaldo a confirmat deja că acesta este ultimul lui Campionat European. Euro 2024 s-a încheiat nefericit pentru lusitani, eliminați în sferturi de Franța, deși au avut o prestație onorabilă, dominând pe alocuri vicecampioana mondială.

A fost însă meciul cu Franța ultimul al lui CR7 pentru naționala Portugaliei?

Întrebarea i-a fost adresată după meci lui Roberto Martinez, selecționerul Portugaliei. „Tocmai am urmărit ultimul meci internațional al lui Cristiano Ronaldo? Ați vorbit, v-a spus ceva, ați decis ceva în privința lui?”, a fost chestionat Martinez.

Portugalia - Franța, superduel în sferturile Euro 2024 // foto: Guliver/gettyimages
+19 FOTO

„Tocmai am urmărit ultimul meci internațional al lui Cristiano Ronaldo?” » Ce răspuns a oferit Roberto Martinez

Nu, nu. Abia am terminat jocul, suntem la cald. Suferim după această înfrângere, nu există decizii personale în acest moment”, a răspuns selecționerul Portugaliei.

De 5 ori câștigător al Balonului de Aur, Cristiano Ronaldo a debutat la prima reprezentativă portugheză în august 2003, acum 21 de ani, pe când avea doar 18 ani și jumătate. De atunci, a jucat în 212 meciuri pentru naționala lusitană și a înscris 130 de goluri, record absolut la nivel internațional.

El nu a reacționat încă după eliminarea Portugaliei. Lusitanii au fost egalii Franței după 120 de minute de joc, dar s-au văzut învinși la loviturile de departajare.

Elevii lui Didier Deschamps au transformat toate cele 5 penalty-uri, în vreme ce din tabăra portugheză a ratat Joao Felix. Cristiano Ronaldo, primul executant lusitan, a înscris.

Acesta va fi ultimul meu Euro, bineînțeles. Dar nu sunt mișcat de asta, sunt mișcat de entuziasm. Le prezint scuzele mele suporterilor. O să dau mereu totul pentru acest tricou, fie că îl voi îmbrăca sau nu. Și voi face asta toată viața.

- Cristiano Ronaldo, după optimea de finală cu Slovenia

VIDEO. Totul despre Anglia - Elveția, următorul sfert de finală de la Euro 2024

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Reacția surprinzătoare a lui Marius Șumudică după ce a fost întrebat de meciul FCSB-ului cu PAOK: „Era mai important pentru mine”
Tirada virulentă a lui Denis Alibec: „Ei n-au existat pe teren! Ce trebuie să fac ca să primesc penalty?”
Mihai Stoica, după PAOK - FCSB: „Aș vrea să subliniez ceva ce nu s-a discutat” + De câte puncte mai are nevoie campioana pentru calificare
Europa League

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP