INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SPANIA - ANGLIA 2-1

Câți români s-au uitat la finala EURO 2024 dintre Spania și Anglia

Spania - Anglia, finala Euro 2024 // foto: Guliver/gettyimages +26   FOTO
Spania - Anglia, finala Euro 2024 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de , - Publicat luni, 15 iulie 2024 14:18 / Actualizat luni, 15 iulie 2024 14:31

Marea finală a Campionatului European din 2024, câștigată de Spania cu 2-1 în fața Angliei, a fost lider absolut de audiență. Peste 3,3 milioane de telespectatori au privit partida în minutul de aur.

Meciul dintre Spania și Anglia a fost televizat pe Pro TV, în intervalul orar 22:00 – 23:52.Finala EURO 2024 a strâns un rating de 18.3 puncte și o cotă de piață de 58,7% în rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani. În comparație, locul 2 a înregistrat doar 2 puncte de audiență și 6.5% share.

Peste 2,9 milioane de români s-au uitat în medie la finala EURO 2024

De-a lungul transmisiunii Pro TV, peste 2,9 milioane de români au vizionat ultimul act al turneului final din Germania.

Minutul de aur, punctul de maximă audiență, s-a petrecut la ora 22:46, cu peste 3,3 milioane de telespectatori aflați în fața televizoarelor la Spania - Anglia 2-1.

Spania a câștigat Campionatul European. „Furia Roja” și-a adjudecat EURO 2024 după 2-1 în finală cu Anglia. Nico Williams a deschis scorul în minutul 47, Cole Palmer a egalat pentru englezi în minutul 73, iar Mikel Oyarzabal a stabilit scorul final, în minutul 86, în duelul de gală de la Berlin.

„Furia Roja” și-a trecut în palmares al patrulea trofeu continental, reprezentând un record în cadrul competiției.

+21 FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
AUR a publicat lista pentru parlamentare: ce loc ocupă Gigi Becali » Scandal în partid, Simion spune: „Toți candidații au plătit!”
Soția fotbalistului care a semnat astăzi cu FCSB câștigă 500 de euro zilnic dintr-o meserie a viitorului
Stiri extrasport
Colosul european e în pragul FALIMENTULUI » Fosta câștigătoare a Ligii Campionilor mai are doar o zi să achite datoriile: „Meciul din week-end poate fi ultimul”
Handbal

România, 99% sigură de locul ei » Cum arată urnele pentru preliminariile Campionatului Mondial în acest moment + variantă de grupă grea și grupă ușoară

David Popovici a spus de ce nu mai conduce mașinile-cadou primite de la Ion Țiriac