Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  STATISTICĂ

100 de goluri în 44 de meciuri la EURO 2024 » 6 cifre interesante de la competiția din Germania

Germania are 10 goluri la EURO 2024 // foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 04 iulie 2024 17:41 / Actualizat joi, 04 iulie 2024 18:34

Vineri încep sferturile EURO 2024 ♦ Mai sunt 7 meciuri rămase din turneul din Germania, iar până acum s-au marcat 100 de goluri ♦ Pare greu de crezut că se va atinge recordul de la EURO 2020, de 142 de goluri.

Până acum, EURO 2024 a fost unul spectaculos, cu multe goluri tari și rezultate surpriză. Însă nu pare că se va ajunge la egalarea recordului de 142 de goluri stabilit în 2021, după cum remarcă și presa din Spania.

Înainte de sferturi, Mundo Deportivo a făcut o analiză a golurilor marcate în faza grupelor și în optimi. S-au marcat 100 de goluri în 44 de meciuri, o medie de 2,28 pe meci. Sau un gol la 40 de minute. Dar mai sunt necesar 42 de goluri pentru a se atinge borna de la EURO 2020, disputat în 2021.

6 cifre interesante de la EURO 2024

Mundo Deportivo a publicat 6 statistici legate de golurile marcate până acum la EURO 2024.

1. Spania și Germania, cele mai active în atac

Spania și Germania, echipele care se înfruntă în sferturile EURO 2024, sunt echipele care stau cel mai bine în atac. Ibericii au marcat de 9 ori, iar gazdele turneului au 10. În top mai sunt Olanda, Elveția, Turcia și Austria (7), Georgia și Portugalia (5), România, Slovacia, Anglia (4), iar la final sunt Polonia, Cehia, Albania, Croația și Franța (3).

2. Serbia e cea mai slabă

Serbia e naționala care a marcat cel mai puțin la acest turneu final. Are un gol, înscris de Luka Jovic. În timp ce Danemarca, Belgia, Ucraina, Slovenia, Ungaria și Scoația au câte două reușite.

3. Trei jucători la egalitate

În topul golgheterilor se află trei jucători, doi dintre ei se mai află în competiție. E vorba de Georges Mikautadze (Georgia), Jamal Musiala (Germania) și Cody Gakpo (Olanda). Toți trei au câte trei goluri, dar doar ultimii doi mai sunt prezenți la turneul final.

4. Multe autogoluri

Din cele 100 de goluri, 9 au fost autogoluri. Până acum au marcat în proprie poartă: Rudiger (Germania), Wober (Austria), Hranac (Cehia), Gjasula (Albania), Calafiori (Italia), Akaydin (Turcia), Malen (Olanda), Le Normand (Spania) și Vertonghen (Belgia).

5. Când se marchează cel mai mult

Potrivit statisticii, cele mai multe goluri s-au marcat între minutele 16-30. În acest interval s-a punctat de 20 de ori.