INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  FRANȚA

Kylian Mbappe a dezvăluit motivul pentru care a cerut schimbare în Portugalia - Franța: „Oamenii cred că e o glumă”

Kylian Mbappe, foto: Getty Images +24   FOTO
Kylian Mbappe, foto: Getty Images

Articol de - Publicat sambata, 06 iulie 2024 17:21 / Actualizat sambata, 06 iulie 2024 17:50

Kylian Mbappe (25 de ani), starul naționalei Franței, a surprins în momentul în care a cerut schimbare în minutul 106 al meciului cu Portugalia, din sferturile Campionatului European. Noul jucător al lui Real Madrid a explicat motivul pentru care nu a mai putut continua partida.

Mbappe nu a mai rămas pe teren pentru loviturile de departajare și a fost înlocuit cu Barcola, cel care a înscris de la punctul cu var. Deși francezii s-au speriat și au crezut că Mbappe s-a accidentat grav, acesta a explicat după meci faptul că a fost mult prea obosit pentru a mai putea juca restul prelungirilor.

Kylian Mbappe, despre momentul schimbării din Portugalia - Franța: „Am decis să mai încercăm”

„La finalul timpului regulamentar am vorbit cu antrenorul. Am decis să mai încercăm, dar la pauza prelungirilor i-am spus că nu mai puteam, eram prea obosit. Cred că trebuie să treci peste asta. Când ești căpitan, trebuie să fii acolo mereu.

Mereu am spus înainte de astfel de turnee că cel mai important lucru e să câștigi. Oamenii cred că e o glumă, dar uite că suntem aici. Am înscris doar o dată, dar suntem în semifinale și sunt fericit.”, a declarat Kylian Mbappe, citat de GOAL.

Portugalia - Franța, superduel în sferturile Euro 2024 // foto: Guliver/gettyimages
+19 FOTO

Kylian Mbappe este cel mai bine cotat jucător al naționalei Franței, dar evoluțiile sale nu au fost cele mai convingătoare la acest Campionat European. A înscris un singur gol, din penalty, în meciul cu Polonia din grupe.

Chiar și în acest context, Franța s-a calificat în semifinalele Campionatului European din Germania, deși nu a înscris niciun gol din acțiune. Francezii au beneficiat de două autogoluri și un penalty. Pe Portugalia au învins-o la loviturile de departajare, iar în semifinale o vor întâlni pe Spania.

Prestația noului fotbalist de la Real Madrid a fost taxată de cotidianul francez L'Equipe, care s-ar fi așteptat că Mbappe să fie cel care le va conduce naționala spre semifinale. Jurnaliștii i-au acordat acestuia nota 2 și scriu că el a fost cel care a încetinit atacul Franței.

Match Preview Spania - Franța » Prima semifinală de la EURO 2024

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Reacția surprinzătoare a lui Marius Șumudică după ce a fost întrebat de meciul FCSB-ului cu PAOK: „Era mai important pentru mine”
Tirada virulentă a lui Denis Alibec: „Ei n-au existat pe teren! Ce trebuie să fac ca să primesc penalty?”
Mihai Stoica, după PAOK - FCSB: „Aș vrea să subliniez ceva ce nu s-a discutat” + De câte puncte mai are nevoie campioana pentru calificare
Europa League

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP