INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SPANIA - FRANȚA

FOTO „Bijuteria” lui Lamine Yamal a declanșat remontada Spaniei în semifinala cu Franța » Mike Maignan a plonjat în zadar

Bucuria spaniolilor de la golul marcat de Lamine Yamal / Foto: Imago Images +10   FOTO
Bucuria spaniolilor de la golul marcat de Lamine Yamal / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 09 iulie 2024 23:00 / Actualizat marti, 09 iulie 2024 23:07

Lamine Yamal (16 ani) a marcat primul său gol la Campionatul European din Germnia în partida Spania - Franța. Yamal a reușit în minutul 21 să egaleze pentru „Furia Roja” printr-un eurogol, după ce „cocoșii galici” au deschis scorul în minutul 9 prin Kolo Muani. În minutul 24, Jules Kounde a trimis balonul în proprie poartă după șutul lui Dani Olmo, iar ibercii au întors scorul.

Lamine Yamal a trimis de la aproximativ 25 de metri, poziție centrală, cu interiorul piciorului stâng, balonul în poarta apărată de Mike Maignan. Portarul celor de la AC Milan nu a avut nicio șansă să intervină, în ciuda faptului că a plonjat după balon.

Golul lui Lamine Yamal din Spania - Franța / Foto: Getty Images
+5 FOTO

Yamal a marcat primul său gol la Campionatul European. Puștiul Barcelonei a mai oferit 3 pase de gol la turneul final din Germania. El a reușit să își treacă în cont al 3-lea gol pentru „Furia Roja” la selecția cu numărul 13.

Lamine Yamal a depășit recordul lui Pele

Puștiul Lamine Yamal (16 ani), titular în Spania – Franța, semifinala EURO 2024, a doborât recordul lui Pele. E cel mai tânăr jucător care bifează minute într-o semifinală de Campionat Mondial sau European.

În această seară, la Munchen, a devenit, la 16 și 362 de zile, cel mai tânăr fotbalist care joacă într-o semifinală de Mondial sau European. Până astăzi, recordul i-a aparținut lui Pele: 17 ani și 244 de zile, contra Franței, la CM 1958.

Lamine Yamal a adunat deja 51 de meciuri oficiale pentru Barcelona, pentru care a marcat 7 goluri și a oferit 10 pase de gol în toate competițiile. Site-ul de specialitate Transfermarkt îl cotează pe adolescentul spaniol la suma de 90 de milioane de euro.

VIDEO IOANIȚOAIA LA ZI. Directorul GSP, despre prima semifinală de la EURO 2024: „În condițiile celor 3 absențe importante din echipa Spaniei, orice rezultat este posibil” + Ce spune despre startul aventurii europene pentru FCSB

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
L-a desființat! Jucătorul de la FCSB, criticat după derby-ul cu CFR: „E un fluturaș pe teren” + „Arată destul de prostuț defensiv”
Cristi Borcea și-a găsit cu greu cuvintele când a ajuns la căpătâiul lui Gigi Mulțescu: „Nu mai știu de câte ori...”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc