INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  PORTUGALIA - CROAȚIA 1-2

Portugalia lui Cristiano Ronaldo, învinsă de Croația chiar înainte de Euro 2024

Croația a învins-o pe Portugalia cu scorul de 2-1, într-un meci amical disputat chiar înainte de Europeanul din Germania, care va avea loc în perioada 14 iunie - 14 iulie. +9   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 08 iunie 2024 21:46 / Actualizat sambata, 08 iunie 2024 22:48

Ambele naționale sunt calificate la Euro 2024, unde își propun să ajungă în fazele superioare ale competiției. Portugalia va face parte din Grupa F, alături de Cehia, Turcia și Georgia, în timp ce Croația a fost repartizată în „Grupa morții” și va înfrunta Spania, Italia și Albania.

Croația învinge Portugalia înainte de Euro 2024 / foto: Imago
+4 FOTO

Prima repriză le-a aparținut în totalitate croaților, care au deschis scorul în minutul 8. Modric a transformat lovitura de pedeapsă obținută de Kovacic. Au urmat apoi două faze superbe reușite de Gvardiol, fundașul central de la Manchester City. Și-a ironizat adversarii în două rânduri, dar șuturile sale nu i-au dat emoții lui Costa.

Lusitanii au egalat imediat după ieșirea de la vestiare. Intrați la pauză, Semedo și Jota au avut un impact imediat. Starul lui Liverpool a marcat din pasa fostului fundaș al Barcelonei. Egalitatea pe tabelă a rezistat doar 8 minute. Șutul violent trimis de Pasalic a izbit transversala, apoi a ajuns la Budimir, care a înscris cu sânge rece.

În minutul 82, Sucic putea închide meciul, dar nu a reușit să îl învingă pe Costa din poziție de 1 contra 1. În prelungiri, Ruben Dias și-a încercat norocul, dar șutul apărătorului a fost prins de portar.

Cristiano Ronaldo a rămas pe bancă pe tot parcursul meciului.

FINAL. Portugalia - Croația 1-2

• Final de meci, Croația învinge prin golurile semnate de Modric și Budimir!
  • Min 90+2: Ruben Dias trage din întoarcere din mijlocul careului, dar pe direcția portarului.
  • Min. 82: Sucic ratează ocazia de a închide meciul! După o combinație foarte frumoasă, rămâne singur cu portarul, dar nu reușește să îl învingă.
  • Min 64: Ocazie imensă ratată de portughezi! Ruben Dias trimite cu capul pe lângă poartă din doar 3 metri!
  • Min. 56: Croația trece din nou în avantaj! Pasalic izbește bara cu un șut din marginea careului, iar Budimir este pe fază și trimite balonul în poartă.
  • Min. 48: Portugalia egalează imediat după pauză. Introduși în teren în actul secund, Semedo și Jota au creat faza golului. Starul lui Liverpool a marcat fără emoții din fața porții goale.
  • Final de primă repriză!
  • Min. 34: Gvardiol culcă un adversar în careu, dar șutul lui este blocat.
  • Min. 21: Gvardiol reușește o acțiune frumoasă. Depășește doi adversari, intră în centru și șutează, dar mingea trece pe lângă.
  • Min. 13: După o fază frumoasă, Majer sutează din careu, dar pe direcția portarului.
  • Min. 10: Același Modric trage de la marginea careului, dar balonul se duce pe lângă poartă.
  • Min. 8: Luka Modric transformă fără emoții. Șutul mijlocașului de la Real Madrid se duce direct în plasa laterală.
  • Min. 6: Penalty pentru Croația! Vitinha are o intervenție întârziată și el agață pe Kovacic în careu.
  • A început meciul!

Portugalia - Croația, echipele de start:

Portugalia: Costa - Dalot, Dias, Inacio, Mendes - B. Fernandes, Palhinha, Vitinha - B. Silva, G. Ramos, Joao Felix
Rezerve: A. Silva, Cancelo, Jota, Conceicao, Leao, Neto, J. Neves, M. Neves, Patricio, Pepe, Ronaldo, J. Sa, Semedo
Selecționer: Roberto Martinez

Croația: Livakovic - Stanisic, Sutalo, Pongracic, Gvardiol - Modric, Brozovic, Kovacic - Majer, Budimir, Kramaric
Rezerve: Baturina, Erlic, Ivanusec, Ivusic, Juranovic, Labrovic, Pasalic, Perisic, Petkovic, Pjaca, Sosa, Sucic, Vida, Vlasic
Selecționer: Zlatko Dalic

Lotul Portugaliei pentru Euro 2024

Portari: Diogo Costa (FC Porto), Jose Sa (Wolverhampton), Rui Patricio (AS Roma).

Fundași: Ruben Dias (Man. City), Joao Cancelo (Barcelona), Pep (FC Porto), Nuno Mendes (PSG), Antonio Silva (Benfica), Danilo Pereira (PSG), Diogo Dalot (Man. United), Goncalo Inacio (Sporting), Nelson Semedo (Wolverhampton).

Mijlocași: Palhinha (Fulham), Ruben Neves (Al-Hilal), Vitinha (PSG), Joao Neves (Benfica), Bruno Fernandes (Man. United), Otavio (Al Nassr).

Atacanți: Bernardo Silva (Man. City), Rafael Leao (AC Milan), Pedro Neto (Wolverhampton), Francisco Conceicao (FC Porto), Diogo Jota (Liverpool), Joao Felix (Barcelona), Goncalo Ramos (PSG), Cristiano Ronaldo (Al Nassr).

Lotul Croației pentru Euro 2024

Portari: Dominik Livakovic (Fenerbahce), Ivica Ivusic (Pafos), Nediljko Labrovic (Rijeka)

Fundaşi: Domagoj Vida (AEK Atena), Josip Juranovic (Union Berlin), Josko Gvardiol (Manchester City), Borna Sosa (Ajax), Josip Stanisic (Bayer Leverkusen), Josip Sutalo (Ajax), Martin Erlic (Sassuolo), Marin Pongracic (Lecce)

Mijlocaşi: Luka Modric (Real Madrid), Mateo Kovacic (Manchester City), Marcelo Brozovic (Al-Nassr), Mario Pasalic (Atalanta), Nikola Vlasic (Torino), Lovro Majer (Wolsfburg), Luka Ivanusec (Feyenoord), Luka Sucic (RB Salzburg), Martin Baturina (Dinamo Zagreb)

Atacanţi: Ivan Perisic (Hajduk Split), Andrej Kramaric (Hoffenheim), Bruno Petkovic (Dinamo Zagreb), Marko Pjaca (Rijeka), Ante Budimir (Osasuna), Marco Pasalic (Rijeka).

VIDEO. Echipa GSP.RO a intrat în vestiarul României de pe Allianz Arena! Insider în stadionul pe care „naționala” debutează la EURO 2024

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Nu s-a văzut la TV » Haos imediat după Dinamo - Botoșani: ce s-a întâmplat pe „Arcul de Triumf”
Simona Halep la 33 de ani » Cu cine și-a petrecut sportiva ziua de naștere
Tenis
Cu ce se ocupă acum Anita Gorbicz, legenda handbalului din Ungaria » Tocmai a fost confirmată pe poziție
Handbal

„Nu mă mai uit la meciurile lui. Îi urez succes!” » Antrenorul care l-a descoperit pe Ștefan Târnovanu, mărturie dureroasă, chiar după FCSB - RFS

Gigi Becali, dezlănțuit după victoria FCSB! 3 jucători remarcați: „Nu doar că-i măresc contractul, îi iau și apartament!” + „Miculescu e jucător de luptă, o să joace cu PAOK”