Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  ROMÂNIA - OLANDA

Olanda, amical „secret” înaintea duelului cu tricolorii din „optimi” » I-au dat gol amatorii

Olandezii, la antrenament. Daley Blind, stânga, și De Ligt, dreapta, n-au fost folosiți de selecționerul Ronald Koeman în faza grupelor / Foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 27 iunie 2024 12:20 / Actualizat joi, 27 iunie 2024 14:47

Adversara reprezentativei României în „optimi”, pe 2 iulie, la Munchen, Olanda a învins-o cu 6-1 pe Havelse, liga a 4-a germană, la nici 24 de ore de la eșecul suferit în fața Austriei.

Reprezentativa Olandei a arătat o curbă descendentă, până acum, la turneul final din Germania. De la victoria cu Polonia (2-1), remiza cu Franța (0-0) și până la eșecul suferit marți, în fața Austriei (2-3).

Olanda - Austria, la EURO 2024/ FOTO: Guliver/GettyImages
+7 FOTO

Ronald Koeman e disperat și își evaluează toate opțiunile!

Urmează acum „optimea” cu România, pe 2 iulie, la Munchen, iar selecționerul Ronald Koeman e atât de îngrijorat de forma unor titulari încât a decis peste noapte să-și evalueze toate opțiunile posibile!

Imediat după înfrângerea în fața austriecilor, Koeman a cerut Federației (KNVB) să-i organizeze rapid „un amical secret”, departe de ochii presei și al curioșilor, iar la nici 24 de ore l-a avut.

Ronald Koeman a trimis în teren echipa B, într-un test de două reprize a câte 35 de minute

Adversar, TSV Havelse, din liga a patra germană. Pe nemți, meciul i-a luat cumva pe nepregătite, pentru că abia reveniseră la antrenamente, din concediu.

Miercuri după-amiază, când tricolorii noștri se pregăteau de decisivul cu Slovacia (1-1), batavii au disputat două reprize a câte 35 de minute. Din relatările unor ziare locale, selecționerul olandez a trimis în teren o echipă B, pentru a-i „dezmorți” pe cei care au jucat puțin până acum sau deloc.

Olandezii au bătut la scor, dar tot au luat gol de la amatorii abia veniți din concediu!

Astfel, au putut fi văzuți la lucru și Matthijs de Ligt, Daley Blind sau Ryan Gravenberch, fără minute până acum, la Euro 2024. S-a terminat 6-1, iar golurile au fost marcate de Wout Weghorst, Micky van de Ven, fiecare cîte-o „dublă”, Brian Brobbey și Jeremie Frimpong.

Fisuri au fost și de data aceasta în apărarea lui Ronald Koeman. Amatorii germani i-au înscris „Portocalei Mecanice” două goluri, însă unul le-a fost anulat. De ce, nu e clar. La cel acordat, De Ligt ar fi fost ridiculizat de marcator. Și încă ceva. La final, olandezii s-au plâns că adversarii au jucat prea dur!

VIDEO. GSP Live » Ovidiu Ioanițoaia, declarații din Frankfurt după calificarea României în „optimile” EURO 2024: „Echipa naționala a României s-a ridicat la înâlțimea misiunii din acest turneu”

Fosta gimnastă Ana Porgras, triunghi amoros la Survivor? Ce dezvăluiri face câștigătorul: „Mi-a propus un joc”
Stiri extrasport
„Tricolorul” pe care Cornel Dinu îl consideră un intrus la Euro: „Nu știu de ce mizează în continuare pe el”
Nationala
3 lucruri cu care nu s-a putut acomoda camerunezul sosit de 3 ani în România: „Vă spun ce aș schimba”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda