INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SPANIA - ANGLIA

Pierdere uriașă pentru Spania » A ieșit accidentat la pauza finalei cu Anglia, după contactul cu un coleg

Rodri (29 de ani), mijlocașul Spaniei, s-a accidentat în prima repriză a finalei EURO 2024, cu Anglia/ foto Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 14 iulie 2024 23:05 / Actualizat duminica, 14 iulie 2024 23:41

Rodri (29 de ani), mijlocașul Spaniei, s-a accidentat în prima repriză a finalei EURO 2024, cu Anglia.

Unul dintre cei mai importanți jucători ai Spaniei a avut un ghinion teribil în finala Campionatului European. În prima repriză, la un atac al Angliei, Rodri și Laporte au vrut să intervină simultan, dar s-au lovit unul pe celălalt.

Rodri a ieșit mai șifonat, a șchiopătat imediat cum s-a ridicat de la pământ. A mai rezistat până la pauză, iar în repriza a doua nu a mai revenit pe gazon. De La Fuente, selecționerul Spaniei, l-a introdus în teren pe Zubimendi, mijlocașul lui Real Sociedad.

Rodri, accidentat de Laporte în finala EURO 2024

Accidentarea lui Rodri nu a fost extrem de gravă, însă el nu a mai putut continua. În repriza a doua a stat pe banca de rezerve și a fost surprins cum le dădea indicații colegilor lui.

Spania a deschis scorul în minutul 47, prin Nico Williams, care l-a învins pe Picford cu un șut la colțul lung. Pasa de gol a venit de la Lamine Yamal, cealaltă extremă a spaniolilor.

Rodri s-a bucurat pe bancă, apoi le-a dat indicații celor din teren, le-a făcut semn să rămână sus, să preseze, să nu se retragă. Rodri a jucat în toate meciurile Spaniei la EURO, a fost integralist de 4 ori.

El nu jucase cu Albania, când Spania a folosit rezervele și a câștigat cu 1-0, în ultima etapă a grupelor.

Rodri, în duel cu Foden în finala EURO 2024/ FOTO Imago Images
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Mi-a spart o vioară Stradivarius în cap!” » Giovanni Becali, dezvăluire ca-n filme: „Avea fiecare câte un cuțit la gât!”
Fotbalistul din Superliga a reușit să-l enerveze pe Panduru » Răbufnire în direct: „Problema e la tine!”
Organizatorii Asia Fest, răspuns pentru MM Stoica în problema Arenei Naționale » Propunere neașteptată pentru FCSB

Gafă INCREDIBILĂ a președintelui Klaus Iohannis la ceremonia de decorare a sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris! A citit greșit de pe foaie