Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SFERTURI

Portugalia - Franța 0-0 (3-5 d.pen.) » Fotbal cu porția, dar suficient pentru semifinale! Fără Mbappe, retras înainte de final, „Cocoșii” lui Deschamps merg în careul de ași

Franța merge în semifinalele Euro 2024 +23   FOTO
Franța merge în semifinalele Euro 2024

Articol de - Publicat sambata, 06 iulie 2024 00:43 / Actualizat sambata, 06 iulie 2024 19:12

După 0-0 în cele 120 de minute de joc, Franța a trecut de Portugalia la loviturile de departajare, 5-3, și este a doua semifinalistă de la Euro 2024, urmând a înfrunta Spania în penultimul act!

Portugalia a avut balonul în primele minute, a obținut câteva cornere, a ținut jocul aproape de poarta lui Maignan, dar nu și-a creat mari ocazii.

Vicecampioana mondială s-a scuturat repede și a pus în scenă câteva acțiuni rapide, contraatacuri purtate în viteză, fără a genera mare pericol la poarta lui Diogo Costa.

Fotbal modest, ocazii puține, Cristiano altruist

De altfel, minutul 20 a consemnat prima și unica ocazie demnă de menționat din prima parte. Theo Hernandez, recunoscut pentru abilitatea de a șuta de la distanță, a încercat o execuție din afara careului mare, a cadrat-o, dar Diogo Costa a respins!

Meciul a continuat la fel de prudent. Cel mai interesant aspect al primei părți a fost faptul că Ronaldo i-a cedat unui coechipier o lovitură liberă din poziție promițătoare. S-a întâmplat în minutul 42 al meciului, când Bruno Fernandes a trimis peste poartă.

5 șuturiau fost în total în prima parte, unul singur pe poartă, al lui Theo Hernandez ('20)

Ritm ceva mai bun în startul reprizei secunde, inclusiv un șut pe poartă al lui Kylian Mbappe, blocat ușor de Diogo Costa. Apoi emoții pentru Franța, nu din pricina vreunei ocazii lusitane, ci pentru că Mbappe a primit o minge în figură și s-a resimțit serios în zona nasului, fracturat în timpul partidei cu Austria. Din fericire pentru vicecampioana mondială, căpitanul echipei a putut continua partida.

Portugalia - Franța, superduel în sferturile Euro 2024 // foto: Guliver/gettyimages
+19 FOTO

Portugalia, 3 mari ocazii în interval de 3 minute!

De nicăieri, ne trezim cu cea mai mare ocazie a partidei! În minutul 61, Cancelo îl lansează pe Bruno Fernandes, mijlocașul lusitan șutează la firul ierbii, Maignan respinge.

Portugalia forțează, iar în minutul 63 vine o uriașă dublă-ocazie! Maignan scoate senzațional la Vitinha, apoi mingea ajunge cu noroc la Ronaldo. Cristiano încearcă cu călcâiul, portarul lui Milan respinge din nou!

+19 FOTO

Franța, replică prin Kolo Muani și Camavinga. Insuficient, avem prelungiri

Meciul s-a animat, francezii au dat replica. În minutul 66, Kolo Muani a fost aproape de gol, șutul fiindu-i respins pe lângă poartă, la o palmă de bară, de către Ruben Dias.

Trec 4 minute, vine o altă șansă uriașă pentru „cocoși”, de această dată o ratare a lui Eduardo Camavinga. Mijlocașul lui Real Madrid s-a trezit cu mingea la picior în colțul careului de 6 metri, a reluat cu piciorul drept, dar balonul a ocolit poarta!

Calm după rafala de ocazii. Multă încrâncenare la mijloc, multe faulturi, puține realizări.

Repriza secundă se încheie cu două încercări ale lui Mbappe. Mai întâi un șut ratat, mult peste, apoi o execuție care nu i-a provocat deloc emoții lui Diogo Costa. Prelungiri și aici, precum la Spania - Germania.

Încă 30 de minute de joc

Și cu ce ocazie încep prelungirile! Francisco Conceicao îl ridiculizează pe Theo Hernandez ('93), scoate mingea la 6 metri, de unde Cristiano Ronaldo ratează ținta! Oare ce ar fi zis varianta lui de acum câțiva ani dacă ar fi văzut această execuție?

Lusitanii rămân periculoși, Rafael Leao mai trece în cont o ocazie bună. Șutul lui din minutul 102, care părea extrem de amenințător pentru poarta lui Maignan, a fost blocat de Upamecano.

Final fără Kylian Mbappe

Pauză și câte o schimbare în fiecare dintre tabere: au ieșit Rafael Leao și Kylian Mbappe, căpitanul Franței fiind obosit, dar și sâcâit de durerea la nas.

În minutul 108, Felix a ieșit la rampă, dar a reluat centrarea lui Conceicao doar în plasa laterală!

A doua repriză a prelungirilor s-a încheiat cu o ocazie uriașă a lui Nuno Mendes, dar fundașul stânga portughez a finalizat deplorabil de la 16 metri!

Ratare Joao Felix, Portugalia eliminată!

De la punctul cu var, francezii au avut nervii mai tari. Diogo Costa nu a mai avut inspirația din „optimea” cu Slovenia și nu a putut apăra niciun penalty. De cealaltă parte, singurul care a ratat a fost Joao Felix, lovind bara dreaptă!

Echipa lui Didier Deschamps s-a strecurat astfel în semifinale, unde va înfrunta Spania pentru prezența în ultimul act. În cele 5 meciuri de la Euro 2024, francezii se laudă cu numai 3 reușite în timpul regulamentar: două au fost autogoluri, celălalt gol a venit din penalty!

FINAL » Portugalia - Franța 0-0 (3-5 la penalty-uri)

• Desfășurarea loviturilor de departajare:
  • Francezii vor executa primii.
  • Gol Ousmane Dembele, 0-1. Diogo Costa, cel care a apărat 3 lovituri de departajare contra Sloveniei, nu a ghicit partea aleasă de francez.
  • Gol Cristiano Ronaldo, 1-1.
  • Gol Youssouf Fofana, 1-2, execuție sigură, pe centrul porții.
  • Gol Bernardo Silva, dar Maignan este aproape să respingă! A doua oară la rând, a ghicit partea aleasă de oponent.
  • Gol Jules Kounde, ce execuție!
  • Joao Felix lovește bara, 2-3, avantaj Franța!
  • Barcola înscrie, Diogo Costa nu este inspirat astăzi.
  • Nuno Mendes trimite în vinclu, suspansul se prelungește.
  • Theo Hernandez transformă pentru 5-3, victorie Franța!

+19 FOTO

Portugalia - Franța, echipe de start

PORTUGALIA (4-2-3-1): D. Costa - Cancelo, R. Dias, Pepe, N. Mendes - Palhinha, Vitinha - B. Silva, B. Fernandes, R. Leao - Ronaldo (cpt.)
Rezerve: R. Patricio, Jose Sa - N. Semedo, Dalot, G. Ramos, J. Felix, Danilo, G. Inacio, J. Neves, M. Nunes, R. Neves, D. Jota, A. Silva, P. Neto, F. Conceicao
Absenți: -
Ratează meciul următor dacă iau „galben”: Cancelo, Ronaldo, F. Conceicao, Palhinha, P. Neto, R. Neves
Selecționer: Roberto Martinez

• Roberto Martinez, selecționerul Portugaliei, a explicat chiar înaintea partidei de ce a păstrat primul „11” folosit și contra Sloveniei: „Am vrut să le oferim continuitate, este important să păstrăm combinațiile din teren. Suntem proaspeți, am fost foarte concentrați în ultimele zile, iar sentimentele de la antrenamente au fost foarte bune. Vrem să facem un meci bun și să fim cea mai bună versiune posibilă. Putem juca mai bine decât am făcut-o, dar trebuie să păstrăm lucrurile pozitive pe care le-am făcut deja”.

FRANȚA (4-3-1-2): Maignan - Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez - Kante, Tchouameni, Camavinga - Griezmann - Kolo Muani, Mbappe (cpt.)
Rezerve: Samba, Areola - Pavard, F. Mendy, Giroud, Dembele, M. Thuram, Zaire-Emery, Fofana, K. Coman, Clauss, Konate, Barcola
Absent: Rabiot (suspendat)
Ratează meciul următor dacă iau „galben”: Dembele, Griezmann, Mbappe, Tchouameni
Selecționer: Didier Deschamps

Stadion: Volksparkstadion (Hamburg), capacitate 49.000 de locuri
Arbitru: Michael Oliver; A1: Stuart Burt; A2: Dan Cook (Toți din Anglia)
Arbitru VAR: Pol van Boekel (Olanda)