zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  CROAȚIA - ITALIA 1-1

A izbucnit un nou scandal imens la Euro 2024! Acuzații fără precedent: „A avut misiunea să îi ajute. Este omul lui Pierluigi Collina”

Fanii croați în meciul cu Italia, foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat marti, 25 iunie 2024 10:47 / Actualizat marti, 25 iunie 2024 12:37

Presa din Croația s-a revoltat la adresa „cavalerului în negru” din partida cu Italia, terminată la egalitate, 1-1. Jurnaliștii croați l-au numit pe Danny Makkelie, „omul lui Pierluigi Collina”.

Șansele Croației de a ajunge în optimile de finală ale Campionatului European s-au diminuat considerabil. După golul egalizator al lui Zaccagni din minutul 90+8, este nevoie de un adevărat miracol pentru ca selecționata lui Zlatko Dalic să treacă de faza grupelor.

Presa din Croația acuză: „A avut o misiune clară: să îi ajute pe italieni”

„Va fi dificil pentru Makkelie să explice de ce nu acordat imediat lovitură de la 11 metri, ci a avut nevoie de intervenția arbitrajului video. Oricine are minime cunoștințe despre fotbal a observat cum arbitrul a încercat să încline balanța către Italia.

Peninsularii au comis mai multe faulturi care nu au fost sancționate, însă a fluierat la orice atingere a jucătorilor noștri. Orice decizie marginală a fost judecată în favoarea italienilor. La momentul penalty-ului, Makkelie era bine poziționat, iar vederea sa nu a fost obturată. În acel moment, am devenit conștienți că are o misiune clară: să îi ajute pe italieni”, au scris cei de la sportske.jutarnji.

Danny Makkelie, după Croația - Italia 1-1. Sursă foto: Imago

„Toate dubiile noastre în privința olandezului au fost confirmate în minutul 90”

„Toate dubiile noastre în privința olandezului au fost confirmate în minutul 90, moment în care a dictat, în mod inexplicabil, opt minute adiționale. Au fost în afara logicii: au existat șase schimbări, două minute au fost irosite în momentul analizei VAR de la penalty. Cinci, maxim șase minute ar fi fost acceptabile, nu opt.

Este un inspector de Poliție și cunoscut în interiorul UEFA drept favoritul lui Pierluigi Collina, șeful arbitrilor la nivel continental. L-a delegat direct Collina pe Makkelie? Nu știm asta. Ce știm, într-adevăr, este că este văzut drept omul lui de încredere”, au completat aceștia.

Nu Makkelie este cel care a marcat golul italienilor, acesta a fost unul corect. Cu toate acestea, a făcut tot ce i-a stat în putință pentru a îi ajuta pe italieni. A avut o misiune clară, pe care a dus-o la bun sfârșit.