zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  UCRAINA

După două greșeli cu România, Lunin nu a mai fost titularizat » Cum explică selecționerul schimbarea: „Mă bucur pentru asta”

Anatoliy Trubin, în timpul partidei cu Slovacia. Sursă foto: Imago

Articol de - Publicat vineri, 21 iunie 2024 22:37 / Actualizat sambata, 22 iunie 2024 00:13

Ucraina a reușit remontada în partida cu Slovacia, victorie 2-1, grație reușitelor lui Shaparenko și Yaremchuk. Își menține intacte șansele de a ajunge în faza optimilor de finală la Campionatul European.

Serhiy Rebrov, selecționerul formației galben-albastre, s-a arătat bucuros de forța psihică a Ucrainei, justificând și alegerea schimbării goalkeeper-ului. Anatoliy Trubin (22 ani), portarul celor de la Benfica, a fost titularizat în locul lui Andriy Lunin, cel care a greșit la două dintre cele trei goluri ale României în prima etapă a fazei grupelor.

Lunin, prima schimbare a lui Rebrov după eșecul usturător cu România

Lui Lunin, portarul care a dus greul în acest sezon la Real Madrid, nu i se poate reproșa nimic la „bijuteria” lui Nicolae Stanciu din prima repriză, însă nu același lucru se poate spune și despre reușitele lui Răzvan Marin și Denis Drăguș. Astfel, selecționerul Rebrov a luat decizia de a-l titulariza pe Trubin, portarul lusitanilor de le Benfica.

„De ce am schimbat portarul? Sunt extrem de mulțumit că există competiție pe postul de portar. Antaoliy a meritat să joace astăzi, mai ales după prestația sa din remiza cu Germania, 0-0. A fost extrem de calm și ar fi putut fi titularizat chiar înainte de această partidă”, a spus Rebrov, conform UEFA.

„Ne-am descurcat oribil în fața României, însă am arătat un alt spirit astăzi și am meritat victoria. Trebuie să ne concentrăm la următoarea partidă acum, însă această victorie este esențială pentru echipă și pentru țară.

Am reacționat bine în partea a doua, nu presam suficient de avansat. Am înțeles că asta este șansa noastră și am profitat de ea. Le-am spus jucătorilor să nu se îngrijoreze de scor și să dea tot ce au ei mai bun”, a mai spus selecționerul Ucrainei, echipă ce va întâlni Belgia în ultima etapă a grupelor.

4intervenții decisive a avut Trubin cu Slovacia

VIDEO. Cele mai importante informații înainte de Belgia - România

Dan Alexa, tranșant la GSP Live: „Ați văzut acel detaliu din minutul 40? E incredibil! Am avut o problemă foarte gravă”
Nationala
După 3-0 cu România, Koeman numește slăbiciunile pe care le-a sesizat la echipa noastră: „Românii au avut probleme mari în acea zonă”