Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  TURCIA - PORTUGALIA

Bornă INCREDIBILĂ în prima repriză din Turcia - Portugalia! Nu s-a mai întâmplat de 20 de ani

Naționala Portugaliei, foto: Imago Images +4   FOTO
Naționala Portugaliei, foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 22 iunie 2024 20:02 / Actualizat sambata, 22 iunie 2024 21:09

Turcia - Portugalia se joacă acum în grupa F de la Euro 2024. La pauză, portughezii au condus cu 2-0, însă în prima repriză a fost bifată o bornă impresionantă. Arbitrul Felix Zwayer a acordat un număr incredibil de cartonașe galbene.

Primul act din Turcia - Portugalia a fost plin de evenimente. Bernardo Silva (29 de ani) a deschis scorul în minutul 21, iar Samet Akaydin (30 de ani) și-a dat un autogol caraghios 7 minute mai târziu. Dar un alt eveniment a atras atenția: „centralul” german a acordat nu mai puțin de 5 cartonașe galbene!

5 cartonașe galbene în prima repriză din Turcia - Portugalia » Nu s-a mai întâmplat de 20 de ani

Este primul Campionat European după o pauză de 20 de ani în care un arbitru acordă un număr asemănător de „galbene”. Abdulkerim Bardakci, Samet Akaydin, Zeki Celik au fost avertizați din tabăra Turciei. Rafael Leao și Joao Palhinha au primit „galbene” din tabăra portugheză.

Record în Turcia - Portugalia, foto: X

Nu s-a mai întâmplat de la Grecia - Spania 1-1, partidă de la Campionatul European din 2004. Atunci, grecii au câștigat în mod surprinzător competiția. Abdulkerim Bardaki, fundașul turcilor, va rata următorul meci de la Euro 2024, cu Cehia.

De cealaltă parte, Rafael Leao nu va juca în Portugalia - Georgia din cauza suspendării. Leao a fost schimbat la pauză de selecționerul Roberto Martinez. În cele din urmă, Portugalia a făcut 3-0 în minutul 56, după golul înscris de Bruno Fernandes (29 de ani).

Alte borne importante în Portugalia - Turcia: Cristiano Ronaldo a oferit primul assist la Euro 2024, al 8-lea al carierei la un astfel de turneu final.

Bernardo Silva este primul jucător al lui Manchester City care înscrie la turneul final din Germania. Kai Havertz, Christian Eriksen, Scott McTominay și Cody Gakpo sunt ceilalți jucători din Premier League care au înscris la Campionatul European din Germania.

VIDEO. Turcia - Portugalia. Portughezii nu l-au uitat pe Eder, eroul Europeanului din 2016

Mihai Stoica, impresionat de fizicul unui „tricolor”: „Uitați-vă la el, poate să concureze la Mister Olympia”
Nationala
„Am imaginile!” » Furtună și DUPĂ Germania - Danemarca: „Ăsta nu e fotbal! Reguli ridicole”
Euro 2024
Edward Iordănescu a găsit formula câștigătoare pentru meciul cu Olanda » 3 schimbări în echipa de start
Nationala

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda