Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  UNGARIA

EXCLUSIV // VIDEO „Nebunie” în toată regula la Satu Mare » Golul decisiv al Ungariei, sărbătorit de o mie de maghiari în centrul orașului: GSP are imagini spectaculoase de la fața locului

Bucuria maghiarilor din Satu Mare, la golul decisiv reușit de Ungaria în fața Scoției / Captură GSP Video +8   FOTO

Articol de - Publicat luni, 24 iunie 2024 00:31 / Actualizat luni, 24 iunie 2024 16:45

Locuitorii maghiari din Satu Mare au trăit cu sufletul la gură finalul meciului Scoția - Ungaria de la EURO 2024, încheiat 0-1. În jur de 1.000 de etnici maghiari au stat până spre miezul nopții în centrul orașului, unde au urmărit pe un ecran uriaș victoria dramatică reușită în fața scoțienilor. Golul decisiv al lui Csoboth a declanșat „nebunia” în oraș, iar Gazeta Sporturilor a intrat în posesia unor imagini filmate de la fața locului.

Speranțele Ungariei la EURO 2024 rămân aprinse după victoria cu accente dramatice reușită în fața Scoției. Maghiarii au dat lovitura la Stuttgart în al zecelea minut al prelungirilor și au încheiat grupa A pe locul 3, păstrând în continuare șanse la accederea în optimile de finală.

Naționala lui Marco Rossi a trecut de la agonie la extaz în decurs de 30 de minute. După ce au privit oripilați cum colegul Barnabas Varga e scos pe targă inconștient în aplauzele unui stadion întreg, fotbaliștii unguri s-au mobilizat exemplar și au dat lovitura la una dintre ultimele faze ale meciului. Maghiarii au încheiat meciul copleșiti, în lacrimi, toate gândurile lor îndreptându-se, bineînțeles, spre situația coechipierului aflat într-un moment delicat, deja transportat la spital cu ambulanța.

Bucurie în toată regula la Satu Mare! Golul decisiv al Ungariei, sărbătorit de o mie de maghiari în centrul orașului

Emoțiile au fost pe măsură și în centrul orașului Satu Mare, într-un județ unde, conform informațiilor furnizate anul trecut de site-ul portalsm.ro, locuiesc peste 93.000 de etnici maghiari.

Duminică seara, aproximativ 1.000 dintre aceștia au urmărit ultimul meci al Ungariei din faza grupelor în piața din centrul orașului, la terase, în fața unui ecran uriaș amplasat de municipalitate. Cu o seară înainte, românii urmăriseră acolo înfrângerea naționalei cu Belgia. 24 de ore mai târziu, a venit rândul ungurilor să privească de la terase meciul favoriților.

Liniștiti în primele 60 de minute, când jocul nu arăta prea grozav, aceștia s-au aprins de-a binelea în ultima jumătate de oră a duelului de la Stuttgart. Miza ridicată i-a împins să se ridice de pe scaune, să sufere la ocaziile ratate și să cânte cu patos pentru Szoboszlai&Co. „Ria, Ria, Ungaria”, a răsunat în tot orașul în ultimele minute ale partidei, imaginile obținute de GSP fiind senzaționale.

+4 FOTO

Golul decisiv al ungurilor, marcat aproape de finalul prelungirilor, a provocat o veritabilă „explozie” de bucurie. Suporterii de toate vârstele ai Ungariei n-au mai ținut cont de nimic și au izbucnit în urale, scandând numele țării și fluturând steaguri în culorile maghiare.

Ungaria a evitat eliminarea de la EURO 2024 „all'ultimo respiro” și speră la o împrejurare favorabilă a rezultatelor pentru a accede în „optimi”.

Cu doar două zile înainte de România - Olanda, Valentin Mihăilă a semnat: „Suntem fericiți să vă anunțăm”
Nationala
Peste cine a dat Gardoș într-o baie din Londra: „La chiuveta de la lângă mine, chiar el. E ziua mea norocoasă!”
Altele

Postul TV de sport a devenit de astăzi indisponibil în România! Dispare după 18 ani » Două competiții importante rămân „în aer”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat