INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SCOȚIA - ELVEȚIA

FOTO Elveția, la un pas de optimile EURO 2024 » Luptă aprigă cu Scoția la Koln

Articol de , - Publicat miercuri, 19 iunie 2024 23:55 / Actualizat joi, 20 iunie 2024 00:02

Scoția și Elveția au remizat, scor 1-1, în etapa a doua a grupelor EURO 2024. Elvețienii au ajuns la 4 puncte și sunt la un pas de calificarea în optimile de finală.

• Din grupa A fac parte Germania, Ungaria, Elveția, Scoția

Cronică de Adrian Duță, după Scoția - Elveția 1-1

Zdrobită de Germania în deschiderea EURO 2024, Scoția a avut noroc în minutul 13 al meciului cu Elveția de la Koln. Elvețienii s-au autosabotat și și-au marcat în propria poartă, la un șut pe care Sommer l-ar fi prins fără emoții, fiind pe direcția mingii.

Doar că Schar a vrut să respingă și și-a păcălit propriul portar, mingea l-a sărit pe Sommer și a intrat în plasă. UEFA nu a pus autogol în dreptul lui Schar, ci gol în dreptul lui McTominay, cel care expediase șutul. Elvețienii au turat însă motoarele și au pus stăpânire pe joc, iar eternul Shaqiri a înscris unul dintre golurile turneului.

Scoția - Elveția, EURO 2024/ FOTO: Guliver/GettyImages
+9 FOTO

Ce gol a marcat Xherdan Shaqiri

Scoțienii au gafat în apărare, balonul s-a dus spre Xherdan, iar micuțul elvețian a trimis o torpilă, din prima, în vinclul porții lui Gunn. Fără șanse pentru portarul naționalei scoțiene. Elveția a mai reușit un gol în prima repriză, prin „vârful” Ndoye, dar acesta era în ofsaid înainte să dribleze portarul și să trimită în plasă.

Dovadă a dominării Elveției a fost și statistica primei reprize, 6-3 la ocazii și 3-1 la șuturi pe poartă. Elveția a început repriza a doua cum a terminat-o pe prima și a fost la un pas de 2-1. Ndoye nu a mai marcat când a fost în poziție regulamentară, în minutul 58. Scăpat singur cu portarul, a trimis alături.

VIDEO de la Koln. Așa au reacționat elvețienii la golul lui Shaqiri

Scoția putea obține victoria în repriza a doua

Scoțienii s-au trezit după o oră de joc și au început să conteze mai mult în atac. Iar britanicii au fost și ei la un pas de golul doi, prin fundașul Hanley, care a trimis în bară cu capul, după un corner.

Pe contraatac, nou-intratul Embolo l-a copiat pe Ndoye. A marcat, dar din poziție de ofsaid. Execuția fusese însă una de clasă, lob peste portarul Gunn. Ultimele minute au reprezentat o luptă aprigă pentru balon, terminată cu remiză.

Scoția - Elveția, concluzii de pe stadion la finalul jocului

Atât elvețienii, dar mai ales scoțienii au întâmpinat fluierul final cu un ropot de aplauze. Rezultatul îi menține pe britanici în cărțile calificării în optimi și nu-i încurcă foarte tare nici pe elvețieni, care au acumulat 4 puncte din primele două meciuri.

La final, atmosfera a fost amicală, jucătorii celor două echipe s-au salutat cordial, apoi au mers să-și salute galeriile. Printre jucătorii „Nati” s-a strecurat și selecționerul Murat Yakin. Suporterii elvețieni au răspuns cu câteva „valuri”.

Manuel Akanji, fundașul Elveției, a fost desemnat omul meciului de către UEFA.

FINAL » Scoția - Elveția 1-1

• Click AICI pentru statistici
  • Au marcat: McTominay 13 / Shaqiri 26
  • 3-1 a fost raportul șuturilor pe poartă în prima repriză, în favoarea elvețienilor. Ca număr total de ocazii, 6-3 pentru Nati

Două modificărisunt în echipa de start a Scoției față de meciul de coșmar cu Germania: au ieșit Porteous (suspendat) și Christie (tactic), au intrat Grant Hanley și Billy Gilmour

VIDEO. Stadionul a ERUPT după golul de 1-0 din Scoția - Elveția!

Informații de pe stadion de la reporterul GSP

• Nu sunt multe locuri libere la start, maximum câteva sute în tot stadionul. Amintim că arena din Koln are o capacitate de 43.000 de locuri pentru jocurile de la Euro.
  • Atmosfera este senzațională, stadionul este împărțit în albastru și roșu, cu un plus numeric pentru scoțieni. Undeva la 60% dintre spectatori poartă albastrul lui McTominay și Robertson.
  • Spectatorii sunt pașnici, scoțienii și elvețienii își împart sectoare de la tribune și peluze fără să se încaiere. Vedem un contingent important de fani scoțieni chiar în mijlocul galeriei „Nati”!
  • Cozi mari la standurile cu mâncare și băutură și cu 15 minute înainte de start, fanii se alimentează o ultimă oară înainte ca favoriții lor să intre pe teren.
Elveția, la un pas de optimile EURO 2024 » Luptă aprigă cu Scoția la Koln
Câteva zeci de scoțieni în mijlocul galeriei elvețiene/ foto: Daniel Grigore (GSP)

VIDEO. Imnul scoțienilor, cu adevărat asurzitor pe stadionul din Koln

UPDATE ora 21:15. Atmosferă liniștită înainte de meci

Multă lume, bărbați cu kilturi la tot pasul și o atmosferă prietenoasă pe străzile din preajma stadionului din Koln cu 45 de minute înaintea fluierului de start.

Mașinile au interzis în imediata apropiere a stadionului, dar bicicletele nu. Foarte multe persoane trec prin fața stadionului fără a avea bilete sau vreun interes față de meci. Pur și simplu au ales să pedaleze la ceas de seară, zona fiind de-a dreptul spectaculoasă, verde și însuflețită.

Ceva mai devreme a fost deranj serios aici, pentru că pe străzi regăsim foarte multe cioburi de la sticle sparte, dar și pahare de plastic aruncate după ce au fost golite de bere.

Echipele de start în Scoția - Elveția:

Scoția: Gunn – Ralston, Hendry, Hanley, Tierney, Robertson – McTomaninay, Gimour, McGregor, McGinn – C. Adams
Selecționer: Steve Clarke (60 de ani)

Elveția: Sommer – Schar, Akanji, Rodriguez – Widmer, Xhaka, Freuler, Shaqiri – Aebischer, Ndoye, Vargas
Selecționer: Murat Iakin (49 de ani)

Arbitru principal: Ivan Kruzliak (Slovacia)
Arbitrii asistenți: Branislav Hancko, Jan Pozor (ambii din Slovacia)
Arbitru VAR: Tomasz Kwiatkowski (Polonia)
Arbitru asistent VAR 1: Bartosz Frankowski (Polonia)
Arbitru asistent VAR 2: Nejc Kajtazovic (Slovenia)
Arbitru de rezervă: Irfan Peljto (Bosnia și Herțegovina)

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Nu s-a văzut la TV » Haos imediat după Dinamo - Botoșani: ce s-a întâmplat pe „Arcul de Triumf”
Simona Halep la 33 de ani » Cu cine și-a petrecut sportiva ziua de naștere
Tenis
Cu ce se ocupă acum Anita Gorbicz, legenda handbalului din Ungaria » Tocmai a fost confirmată pe poziție
Handbal

„Nu mă mai uit la meciurile lui. Îi urez succes!” » Antrenorul care l-a descoperit pe Ștefan Târnovanu, mărturie dureroasă, chiar după FCSB - RFS

Gigi Becali, dezlănțuit după victoria FCSB! 3 jucători remarcați: „Nu doar că-i măresc contractul, îi iau și apartament!” + „Miculescu e jucător de luptă, o să joace cu PAOK”