zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  PORTUGALIA

Selecționerul Portugaliei îl apără pe Cristiano Ronaldo: „Este în echipa națională pentru că merită”

Cristiano Ronaldo / Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 22 iunie 2024 15:26 / Actualizat sambata, 22 iunie 2024 15:27

Roberto Martinez (50 de ani), selecționerul Portugaliei, a vorbit despre Cristiano Ronaldo (39 de ani) și a răspuns criticilor înainte de partida Turcia-Portugalia.

Înainte de al doilea meci al lusitanilor la Euro 2024, Roberto Martinez a clarificat faptul că se bazează pe experiența lui Cristiano Ronaldo și pe abilitățile sale de lider. De asemenea, selecționerul a afirmat că jucătorul de 39 de ani a fost convocat „pentru că merită”.

Roberto Martinez

Roberto Martinez: „Doar uitați-vă la ce a făcut”

„Pot să vă întreb o chestie? Știți câte minute a jucat Cristiano sezonul trecut? Știți?

Nu este niciun alt jucător în istoria fotbalului care să joace la șase Campionate Europene consecutiv. Este important să înțelegi ce îți oferă un jucător. Cristiano vine cu experiența, cu oportunitățile de a marca și deschide spațiile.

Cristiano este în echipa națională pentru că merită să fie aici. Doar uitați-vă la ce a făcut în competițiile recente!”, a declarat selecționerul Portugaliei.

Bernardo Silva a criticat atacul după partida cu Cehia

Bernardo Silva a criticat atacul Portugaliei din meciul contra Cehiei. Cristiano Ronaldo a jucat toate minutele în partida contra cehilor. Colegul lui din atac, Rafeal Leao, a fost schimbat cu Diogo Jota în minutul 63 al partidei, iar Francisco Conceicao a fost introdus în locul lui Vitinha în minutul 90 al partidei.

„Ei s-au apărat jos în multe momente, dar cu multă rezistență. În special în a doua repriză, cu schimbările, am adus mai mulți oameni în careu, cred că în prima repriză am avut puțini jucători care să fie în careu și să finalizeze. Chico (Conceicao), Jota și Neto când au intrat, ne-au adus plusul necesar”, a declarat Bernardo Silva după meci, conform Mirror Sport.

Portugalia va înfrunta Turcia, sâmbătă 22 iunie, de la ora 19:00 în a doua etapă a fazei grupelor de la Euro 2024. Ambele echipe și-au câștigat primul meci. Portugalia a învins Cehia cu un gol marcat în minutul 90+2 de Francisco Conceicao, iar Turcia a făcut spectacol cu Georgia și a învins-o cu 3-1. Cele două erau principalele favorite la calificarea în „optimi”.

VIDEO. Match Preview Turcia - Portugalia » Cele două formații cu puncte adunate în grupa F, față în față la Dortmund

Marcelo Bielsa, omul care tocmai a eliminat Brazilia de la Copa America, conferință de presă virală: „Ieșiți și spuneți adevărul, este evident ce se întâmplă cu fotbalul!”
I-am „bătut” pe nemți! Cum arăta vestiarul Germaniei, în comparație cu cel lăsat de România după eliminare
Euro 2024
O echipă de fotbal poartă un nume inspirat de „opera” lui Stalin, unul dintre cei mai mari criminali ai umanității! Clubul e lider în campionatul țării care a făcut istorie la Euro 2024