INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SPANIA - FRANȚA 2-1

CORESPONDENȚĂ GSP DIN GERMANIA Ce nu s-a văzut la televizor în Spania - Franța » 7 detalii de pe Allianz Arena: confuzie la golul de 2-1 + Nico Williams, „adoptat” de Barcelona

Marrion Valette Areola, soția lui Alphonse Areola // FOTO: GSP +24   FOTO
Marrion Valette Areola, soția lui Alphonse Areola // FOTO: GSP

Articol de , - Publicat miercuri, 10 iulie 2024 01:43 / Actualizat miercuri, 10 iulie 2024 01:43

Spania și Franța au oferit un adevărat spectacol în semifinalele EURO 2024 ♦ Spaniolii s-au impus cu 2-1 și merg în finala de la Berlin, după un joc excelent ♦ Iată ce nu s-a văzut la TV înainte și în timpul partidei.

Nu doar pe teren a fost spectacol, ci și în tribune. Fanii s-au întrecut în mesaje haioase și au ținut să-și încurajeze favoriții fără încetare. Însă nu totul a fost surprins în direct la TV. Iată 7 detalii de la Spania – Franța.

1. Shakira, înainte de meci

În boxe, după prezentarea Spaniei, s-a auzit o piesă a celebrei Shakira, „TQG”. După lansare, presa iberică a speculat că aceasta i-a fost dedicată fostului iubit, Gerard Pique, fostul internațional spaniol.

„Văzându-te cu noua ta iubită m-a durut / Dar acum sunt deja pe cont propriu / Am uitat tot ce am trăit împreună / Iar asta te-a deranjat” sunt unele dintre versuri.

Pique, campion mondial și european cu Spania, a fost în tribune la precedentul meci, cu Germania.

2. Cucurella, huiduit de nemți la prezentare. Nu l-au iertat pentru faza din „sferturi”

Marc Cucurella a fost aplaudat de miile de spanioli prezenți la meci, dar și mai tare s-au auzit huiduielile nemților! Au fost și foarte mulți spectatori localnici, care n-au trecut peste faza ce l-a avut în prim-plan pe iberic la sfertul de finală cu echipa lui Julian Nagelsmann. L-au huiduit la prezentarea echipelor, dar și la fiecare atingere.

La 1-1, în prelungiri, mingea l-a lovit în careul spaniol pe Cucurella, dar arbitrul Taylor a lăsat jocul să continue. Merino a dat lovitura de grație gazdelor înainte de a se ajunge la penalty-uri, Spania a avansat în semifinale, Germania out.

Iar nemții l-au huiduit pe Cucurella, făcându-l părtaș la eliminarea propriilor favoriți.

3. Ferran Torres a râs de Pedri

Accidentat în meciul cu Germania, Pedri nu va mai juca la acest EURO, dar a rămas cu lotul, în Germania. Când Spania a ajuns la stadion, iar jucătorii au intrat pe gazon, Pedri a venit ultimul. Dar nu a fost singur, ci a venit alături de Ferran Torres, colegul de la Barcelona. Care s-a amuzat pe seama lui. A mers și el șchiopătând, imitându-l pe Pedri.

4. Cifrele unui gol istoric

În minutul 21, Lamine Yamal a restabilit egalitatea cu un gol de generic. Puștiul Barcelonei a marcat cu un șut superb, în vinclu. După ce a devenit cel mai tânăr jucător care evoluează într-o semifinală de EURO sau Mondial (16 ani, 362 de zile), Yamal a devenit și cel mai tânăr marcator.

După supergolul din minutul 21, pe tabelă au fost publicate cifrele reușitei: șut de la 25 de metri cu 102 km/h și 6 rotații pe secundă.

Spania - Franța // FOTO: Cristi Preda (GSP)

5. Confuzie la golul de 2-1

În minutul 25, Spania a făcut 2-1. Dani Olmo a șutat din mijlocul careului, mingea s-a lovit de Jules Kounde și a intrat în poarta francezilor. Inițial, pe tabela de la stadion și pe site-ul UEFA, a apărut că a fost autogolul fundașului Barcelonei. Apoi, spre finalul primezi reprize, s-a modificat. Dani Olmo a fost trecut ca marcator. Al treilea la rând la EURO, după cele cu Georgia și Germania.

6. Nico Williams, „adoptat” de Barcelona

Nico Willians, 21 de ani, e unul dintre jucătorii care au impresionat la acest EURO. Iar Barcelona vrea să-l transfere în această vară, profitând că la Bilbao are o clauză de 58 de milioane.

Până să ajungă pe Camp Nou, Williams a fost „adoptat” de jucătorii Barcelonei prezenți la lot. Înainte de meci, la inspecția gazonului, a stat cu Pedri, Ferran Torres, Lamal și Fermin Lopez.

7. Soția lui Areola a atras toate privirile

Marrion Valette Areola, soția lui Alphonse Areola, a fost prezentă la meci. Iar fanii din tribunele Allianz Arena au stat cu ochii pe ea, încântați de frumusețea ei.

+19 FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rezultat șocant în Liga Națiunilor » Georgia și-a zdrobit adversara, o națională prezentă la Euro 2024: „Fiasco, rușine! Cea mai slabă prestație din istorie”
Bănel Nicoliță, impresionat de mutarea de la FCSB: „Va face furori. M-am interesat și eu”
Secretele alimentare ale fotbaliștilor dezvăluite de nutriționistul vedetelor din Liga 1 + Motivul pentru care oamenilor obișnuiți le este greu să slăbească