INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  ARBITRU

UEFA i-a încheiat cariera lui Daniele Orsato. Pe cine ar desemna să conducă finala EURO 2024 de duminică!

Szymon Marciniak, alături de Nicușor Stanciu, în Belgia - România 2-0 / Foto: Imago

Articol de - Publicat marti, 09 iulie 2024 14:30 / Actualizat marti, 09 iulie 2024 14:55

Szymon Marciniak (43 de ani), arbitrul polonez, care n-ar fi acordat României un penalty la un henț în careul belgienilor la meciul din grupă (0-2), este mare favorit să oficieze la centru în finala de duminică, de la Berlin. Cel care a fluierat și „sfertul” Elveția - Italia 2-0 a rămas, practic, singurul candidat, după ce italianul Daniele Orsato (48 de ani) a fost trimis acasă, refuzându-i-se meciul de retragere.

Italienii n-au rămas cu niciun reprezentant la Euro 2024. După ce Vincenzo Montella, selecționerul Turciei, a părăsit turneul în urma eșecului suferit în meciul cu cu Țările de Jos (1-2) în faza sferturilor de finală, a ajuns acasă și Daniele Orsato.

Arbitrul de 48 de ani, aflat în pragul „pensionării", a fost scos de UEFA din calcule pentru finala de duminică seară de la Berlin. Forul continental i-a refuzat astfel "centralului" cu 607 jocuri conduse în carieră, dintre care 4 la acest Euro și 133 în total în competiții europene internaționale, un meci de retragere la cel mai înalt nivel.

Fiindcă italianul n-a mai fost delegat după "sfertul" Anglia - Elveția (1-1, 5-3 la loviturile de departajare), a patra sa partidă de la turneul din Germania.

Marciniak a fluierat și returul Real - Bayern, la Madrid!

Orsato ar fi avut (cel puțin înaintea disputării semifinalelor) un singur rival pentru duelul de trofeu de pe „Olympiastadion", pe Szymon Marciniak. Polonezul însă nu a condus decât două meciuri la Euro 2024 (Belgia - România 2-0 și Elveția - Italia 2-0), la primul, din grupa E, „tricolorii" plângându-se că nu a acordat un penalty la 0-1 în minutul 65, într-o fază în care Wout Faes a respins mingea în mâna lui Youri Tielemans.

Matthijs De Light și Thomas Muller protestează după ce Szymon Marciniak a anulat pripit golul ce ar fi dus semifinala Ligii Real Madrid - Bayern în prelungir, acum două luni / Foto: Imago

Polonezul de 43 de ani nu vine deloc după un sezon grozav și e suficient să amintim de prestația controversată din returul semifinalei Ligii Campionilor, Real Madrid - Bayern (2-1), în care a anulat bavarezilor reușita lui Matthijs De Ligt din prelungiri, fluierând ofsaid (semnalizat de asistent prea devreme) chiar înaintea marcării golului!

48de meciuri din Liga Campionilor a condus Szymon Marciniak în carieră, inclusiv finala CM 2022, Argentina - Franța (3-3, 4-2 la loviturile de departajare), și finala Champions League 2022-2023, Manchester City - Inter 1-0

Oliver și Letexier depind de rezultatele Angliei și Franței

În cursă ar mai fi Michael Oliver, dar englezul depinde de ceea ce face reprzentativa Albionului în semifinala de miercuri seară contra Țărilor de Jos, și François Letexier, francezul fiind în aceeași situație, putând pleca din Germania mâine dacă trupa lui Didier Deschamps trece de Spania).

Asta în condițiile în care portughezul Artur Soares Dias și-a făcut deja, la fel ca Orsato, bagajele pentru revenirea acasă.

VIDEO Match Preview Spania - Franța » Prima semifinală de la EURO 2024

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rezultat șocant în Liga Națiunilor » Georgia și-a zdrobit adversara, o națională prezentă la Euro 2024: „Fiasco, rușine! Cea mai slabă prestație din istorie”
Bănel Nicoliță, impresionat de mutarea de la FCSB: „Va face furori. M-am interesat și eu”
Secretele alimentare ale fotbaliștilor dezvăluite de nutriționistul vedetelor din Liga 1 + Motivul pentru care oamenilor obișnuiți le este greu să slăbească