INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  ARBITRAJ

După mai bine de două luni! UEFA recunoaște: „A fost penalty”

Mingea șutată de Jamal Musiala de la 20 de metri e oprită cu mâna de Marc Cucurella / Foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 23 septembrie 2024, 16:36 / Actualizat luni, 23 septembrie 2024 16:41

În „sfertul” Spania - Germania (2-1), de la Euro 2024, arbitrul Anthony Taylor le-a refuzat nemților un penalty la hențul lui Cucurella, în prelungiri, la scorul de 1-1.

UEFA a avut nevoie de două luni și jumătate pentru a lămuri una dintre cele mai controversate decizii de arbitraj de la Euro 2024. Este vorba despre hențul comis în propriul careu de fundașul spaniol Marc Cucurella, la șutul lui Jamal Musiala, petrecut în prelungirile „sfertului” Spania - Germania (min. 107), la scorul de 1-1.

„Centralul” englez a decis să nu acorde penalty, dar Comisia de Arbitraj a forului continental a analizat recent faza și a concluzionat că se impunea lovitură de la 11 metri.

Roberto Rosetti face lumină în privința unei decizii contestate vehement de germani

„Conform ultimelor linii directoare ale UEFA, contactul cu mâna care împiedică șutul pe poartă ar trebui pedepsit mai sever și, în cele mai multe cazuri, ar trebui acordată lovitură de la 11 metri, cu excepția cazului în care brațul fundașului este foarte aproape de corp sau atinge corpul.

În acest caz (n.r. - Cucurella), apărătorul a oprit șutul pe poartă cu brațul, care nu este foarte aproape de corp, așa că ar fi trebuit să se acorde penalty”, este citat Roberto Rosetti, șeful arbitrilor de la UEFA, de publicația spaniolă Relevo.

UEFA a inclus faza de la Euro abia în cea mai recentă analiză

De ce vine această clarificare atât de târziu? Comisia de Arbitri analizează în mod regulat meciurile europene pentru a unifica criteriile, astfel încât arbitrii să poată lua aceleași decizii în faze similare.

Scena a fost inclusă doar în cea mai recentă analiză. În timpul meciului, nici asistentul video nu a intervenit. Iar în minutul 119, Mikel Merino a înscris pentru 2-1 și Spania s-a calificat în semifinala cu Franța (2-1), pentru ca apoi să-și adjudece și trofeul, în finala contra Angliei (2-1).

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gigi Becali a scos azi 900.000 de euro din buzunar: „Am închis-o cu el, gata!”
Dune 3 se poate filma în Anglia! Imagini catastrofale surprinse la arena Plough Lane » Meciul cu Newcastle, amânat

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură