INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  ANGLIA

Meciul cu România, inclus de englezi între „nopțile de uitat” din istoria de la Europene și Mondiale a naționalei

Golul de la 11 metri al lui Ionel Ganea a fost decisiv la Euro 2000, în meciul cu Anglia (3-2) / Foto: GettyImages +26   FOTO

Articol de - Publicat luni, 15 iulie 2024 14:37 / Actualizat luni, 15 iulie 2024 15:30

Anglia - România 2-3, ultimul joc al grupei A de la Euro 2000, cu golul marcat de Ionel Ganea din penalty, în minutul 89, e menționat de către „The Sun” pe lista celor 18 coșmaruri trăite în 58 de ani scurși de la singurul trofeu câștigat de Three Lions.

Englezii nu au fost în stare nici în ultimul act al Euro 2024 să rupă blestemul care-i urmărește tocmai din 1966, de când Geoff Hurst reușea singurul hattrick într-o finală de Mondiale contra Germaniei (4-2).

Reprezentativa Albionului a adăugat pe lista partidelor de referință terminate în lacrimi duelul cu Spania de pe „Olympiastadion" (1-2). Al doilea meci la rând pentru trofeul continental pierdut de Three Lions, la trei ani de la dramaticul turnir pe Wembley (1-1, 2-3 la loviturile de departajare) cu Italia. Încă un titlu ratat de supușii Coroanei!

Meciul cu România, decisiv pentru calificarea în „sferturi"

Tabloidul The Sun, care a plâns pe umărul elevilor lui Gareth Southgate la finele celor 90 de minute consumate duminică seară la Berlin, a selectat 18 meciuri ce au traumatizat istoria fotbalului englez în ultimii 58 de ani. Între acestea, ziariștii britanici amintesc despre thrillerul de la Charleroi, 2-3 împotriva României.

Confruntarea conta pentru etapa a treia din grupa A (erau doar 16 echipe la Euro 200 din Belgia și Țările de Jos) și era decisivă pentru accesul în „sferturi". „Tricolorii" nu aveau decât un punct, grație remizei cu Germania (1-1), după care pierduseră cu Portugalia (0-1), și se aflau pe ultimul loc. Victoria era singura variantă de calificare și trupa lui Emeric Ienei s-a impus dramatic cu 3-2, în minutul 89.

Chivu, Dorinel Munteanu și Ganea au dat sentința Angliei

Desigur că englezii, cu Kevin Keegan selecționer și avându-i în iarbă pe faimoșii David Beckham, Alan Shearer, Michael Owen, Paul Scholes și Paul Ince, nu pot explica și nici uita cum au condus cu 2-1 la pauză (Shearer 41 penalty, Owen 45, respectiv Chivu 22) și au fost „răsturnați" de golurile semnate de Dorinel Munteanu (48) și Ionel Ganea (89 penalty)!

„24 de ani de la lovitura de la 11 metri târzie a României", a fost intitulat episodul numărul 7 al serialului început cu "54 de ani de la otrăvirea misterioasă a mâncării lui Gordon Banks!".

Ganea a transformat cu mult calm penaltyul de 3-2, după ce l-a trimis pe Martyn în partea opusă / Foto: Imago

Euro 2000 a fost ultimul turneu major din cariera lui Hagi!

Faultul comis în careu, asupra lui Viorel Moldovan, de către Phil Neville îl urmărește și acum pe fostul mare apărător al lui Manchester United. Fără acesta și fără execuția cu sânge rece a lui Ionel Ganea, care l-a bătut pe Martyn, România n-ar fi izbutit performanța rămasă neatinsă din 2000.

Anul ultimei apariții a lui Gică Hagi la un turneu final major, pe care l-a terminat urât, cu un cartonaș roșu încasat (la 0-2 cu Italia în „sferturi") pentru un fault dur la Antonio Conte, fostul selecționer al Squadrei Azzurra și actualul antrenor al lui Napoli.

„20 de ani de la penaltyul bătut de Beckham către cer"

Pe lista „rușinilor" Albionului mai figurează, între altele, „38 de ani de la Mâna de Dumnezeu a lui Maradona", „28 de ani de la lovitura de departajare ratată de Gareth Southgate", „22 de ani de la lovitura liberă executată de Ronaldinho", „20 de ani de la penaltyul bătut de Beckham spre cer", „18 ani de la gestul cu ochiul făcut de Cristiano, după ce a provocat eliminarea lui Rooney", „14 ani de la golul-fantomă al lui Lampard", „12 ani de la «Panenka» lui Pirlo”, „8 ani de la umilința cu Islanda" și „6 ani de la semifinala agonizantă cu croații”.

Pagina din The Sun, în baza căreia se află menționată partida Anglia - România 2-3
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rezultat șocant în Liga Națiunilor » Georgia și-a zdrobit adversara, o națională prezentă la Euro 2024: „Fiasco, rușine! Cea mai slabă prestație din istorie”
Bănel Nicoliță, impresionat de mutarea de la FCSB: „Va face furori. M-am interesat și eu”
Secretele alimentare ale fotbaliștilor dezvăluite de nutriționistul vedetelor din Liga 1 + Motivul pentru care oamenilor obișnuiți le este greu să slăbească