INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  LASK - FCSB 1-1

Ciprian Marica a făcut praf un jucător după LASK - FCSB: „Mai mult s-a văicărit”

Ciprian Marica, acționarul Farului +33   FOTO
Ciprian Marica, acționarul Farului

Articol de - Publicat vineri, 23 august 2024 09:20 / Actualizat vineri, 23 august 2024 09:47

Ciprian Marica, 38 ani, fost atacant, al cincilea cel mai bun marcator din istoria primei reprezentative, a tras cele mai importante concluzii după LASK Linz - FCSB 1-1. Acesta consideră că oamenii ofensivi ai roș-albaștrilor au tratat superficial anumite momente ale jocului, trăgând și un semnal de alarmă privind comportamentul lui Tavi Popescu, revenit în angrenajul bucureștenilor la partida cu Poli Iași, 0-1.

FCSB a terminat la egalitate cu austriecii de la LASK Linz, scor 1-1, ambele goluri fiind marcate în prima parte. Alb-negrii au deschis scorul în minutul 34, prin Adil Taoui, la finalul unei faze lucrate. David Miculescu a egalat în prelungirile primei reprize, finalizând excelent o centrare de manual a lui Vali Crețu.

Ciprian Marica: „Nu mai am același sentiment pe care l-am avut după partida de la Praga”

Nu mai am același sentiment pe care l-am avut după partida de la Praga, senzația că poate fi bine. Nu sunt sigur, nu mai am aceeași încredere. FCSB putea pierde partida, însă putea să și reușească două-trei goluri.

Fără responsabilitate, au greșit pase simple. Tănase, Miculescu, nu mai vorbesc de Tavi Popescu. Poate sunt puțin răsfățați. Popescu, din momentul în care a intrat, mai mult s-a văicărit. În continuare, FCSB are șanse. Cred că este un rezultat echitabil, atât unii, cât și alții puteau marca. Per total, sperăm ca la București să fie altfel”, a spus Ciprian Marica la Voyo, platforma de streaming care a și transmis partida.

Tavi Popescu a fost introdus la pauză. A avut două ocazii. În minutul 75, de la marginea careului mic, nu a reușit să îl învingă pe goalkeeper-ul celor de la LASK, apoi în minutul 89, a șutat slab din zona punctului cu var.

Returul va avea loc joia viitoare, 29 august, de la ora 21:30. Până la manșa decisivă cu LASK, FCSB va juca în campionat cu Hermannstadt.

LASK Linz - FCSB/ FOTO Imago Images
+28 FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Helmut Duckadam a fost operat pe cord deschis » Primele informații: rămâne în spital până cel puțin luni!
Stiri extrasport
Intră CFR Cluj în insolvență? » Ioan Varga are datorii de peste 60 de milioane de euro pe care trebuia să le achite de 6 ani!

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”