INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  PAOK - FCSB

Daniel Bîrligea, prima reacție după ce a adus victoria FCSB-ului cu PAOK: „Un miracol”

Florin Tănase și Daniel Bîrligea, foto: Ionuț Iordache (GSP) +11   FOTO
Florin Tănase și Daniel Bîrligea, foto: Ionuț Iordache (GSP)

Articol de - Publicat vineri, 04 octombrie 2024, 00:24 / Actualizat vineri, 04 octombrie 2024 00:41

PAOK - FCSB 0-1. Daniel Bîrligea (24 de ani), atacantul roș-albaștrilor, a oferit prima reacție după ce i-a adus victoria echipei sale la Salonic, în meciul cu PAOK, din Europa League. Acesta a marcat în minutul 45+8. Este o victorie senzațională pentru campioana României.

Mai mult decât atât, roș-albaștrii au rămas în inferioritate numerică în minutul 56, după eliminarea lui Darius Olaru (26 de ani). Imediat după meci, Bîrligea a explicat faptul că echipa lui a realizat un miracol în contextul în care a întâlnit o echipă mult mai bine cotată.

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP
PAOK - FCSB

Daniel Bîrligea, imediat după PAOK - FCSB: „Am luptat pentru Lixandru”

Bîrligea a explicat la finalul partidei, pe teren, faptul că echipa a luptat și pentru Mihai Lixandru (23 de ani), cel care a ieșit accidentat în minutul 45+6, fiind înlocuit de Malcom Edjouma (27 de ani).

„Sunt foarte mândru de echipă, dar și de sacrificiile pe care le-am făcut. Am jucat mai bine de 60 de minute cu un om în minus. Arbitrajul a cam fost de partea cealaltă, am dat totul și am reușit să facem un miracol.

Cum se fac schimbările în PAOK - FCSB, foto: Ionuț Iordache (GSP)
+6 FOTO

E foarte important acest succes pentru echipă. Am luptat pentru Lixandru în repriza a doua. La gol e meritul lui Olaru care s-a bătut pentru minge. Trebuia să luptăm să apărăm rezultatul, ne-am bătut, am alunecat, am sărit la cap pentru fiecare minge. Dumnezeu ne-a ajutat și a ieșit foarte bine.

Avem 6 puncte, le punem acolo. Mai avem 6 meciuri în care putem să facem puncte. Acum ne gândim la meciurile din campionat, acolo unde sperăm să facem puncte, să ajungem acolo sus. Le dedicăm aceste trei puncte suporterilor, vom lupta mai departe”, a explicat Daniel Bîrligea, la Digi Sport.

FCSB se află în acest moment pe locul 4 în grupa de Europa League, cu 6 puncte după primele 2 meciuri. Pentru campioana României urmează duelul din deplasare cu Rangers în Europa, programat pe 24 octombrie.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mutare surpriză pe piața media! Florin Răducioiu a semnat și schimbă televiziunea!