INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  FCSB

Dumitru Dragomir despre FCSB: „Și cei mai aprigi dușmani ai lui Becali s-au blocat când au văzut asta”

Dumitru Dragomir / Foto: GSP.ro +31   FOTO
Dumitru Dragomir / Foto: GSP.ro

Articol de - Publicat vineri, 30 august 2024 11:58 / Actualizat vineri, 30 august 2024 12:35

Fostul președinte al LPF, Dumitru Dragomir, a comentat la România TV victoria obținută in extremis de FCSB cu LASZ Linz, 1-0, și calificarea în grupele Europa League, pentru a 10-a oară în istorie.

Pentru FCSB, returul cu LASK a însemnat o cursă infernală spre golul izbăvitor către grupe. Campioana a trecut printr-o primă repriză confuză, după care, în partea secundă, a turat motoarele, până la momentul de inspirație și de forță al lui Olaru. Azi, de la ora 14:00, FCSB își află cele 8 adversare din Europa League.

Dumitru Dragomir la România TV: „Eram într-o cădere totală a fotbalului românesc”

„Cu bani faci performanță. Becali a băgat bani și a făcut ceva performanță. Nu de Champions League, dar a făcut pentru Europa League. Pentru România este atât de mult încât nu ne putem imagina. Eram într-o cădere totală a fotbalului românesc. Becali, de câțiva ani de zile, ridică valoarea campionatului. Așa a făcut-o și astăzi.

Am spus că, dacă bate, FCSB bate greu, pe final, iar eu mă pricep bine la sportul ăsta. Exact așa a fost. A fost o execuție de senzație a unui jucător care e cel mai bun jucător al campionatului românesc. Au fost mai multe elemente acolo, inclusiv greșeală de portar.

Darius Olaru, cum a luat acțiunea pe cont propriu, valoarea fotbalistului s-a văzut din cum a început acțiunea și cum a finalizat-o. A început-o în forță, a terminat-o cu un șut care putea fi apărat de portar, dar uite că s-a întâmplat să marcheze.

Un gol de senzație și o bucurie a întregii țări. Și cei mai aprigi dușmani ai lui Becali s-au bucurat la golul ăsta. Mai vedem și noi fotbal. Trebuie să ne bucurăm toți de performanța făcută de FCSB", a spus Dumitru Dragomir, citat de sport.ro.

FCSB, imaginile fericirii după calificarea în Europa League/ foto: Raed Krishan (GSP)
+26 FOTO

Notele FCSB după calificarea cu LASK Linz:

Târnovanu (nota 8) * a scos două șuturi complicate ale lui Taoui în prima repriză și în debutul celei secunde, dar, mai presus, finalizarea aceluiași adversar din ultimele minute, la 0-0, după o greșeală marca Chiricheș

Crețu (nota 5) * aerian la nivel de combinații, fricos, pase la alibi la portar în locul unor lansări pe contraatac în situații evident favorabile

Ngezana (nota 8) * absolut magic, de netrecut! Un stoper minunat, o achiziție excepțională pentru FCSB. L-a întors la un moment dat pe Berisha, la centrul terenului, numai dintr-o preluare, spre deliciul publicului

Lixandru (nota 6) * a știut că nu e postul lui ca stoper, a comis o gafă în finalul primei reprize, care putea costa scump echipa. Reținut, parcă număra minutele până la final să scape de o partidă complicată pentru el, cu mare responsabilitate pe umeri

Radunovic (nota 6) * nici prea-prea, nici foarte-foarte, a migrat în câteva ocazii inclusiv spre flancul drept pe momente de lipsă de organizare în situații de contraatac ale lui LASK

Șut (nota 6) * util în fața stoperilor, l-a acoperit în special pe Lixandru, a ieșit accidentat înspre finalizare

Alhassan (nota 5) * foarte retras și nesigur la închidere, a uitat parcă de momentele care l-au făcut apreciat, cu progresie, pase curajoase și eventual finalizare

Băluță (nota 4) * haotic și ineficient, a alergat mult, dar cu realizări zero. A fost deseori capăt de linie la combinații, a greșit o grămadă de pase. Un ritm în care nu mai are viață lungă la FCSB!

Olaru (nota 9) * o seară perfectă pentru căpitan, care a fost efectiv pe tot terenul, a încercat să lege jocul, să finalizeze, să fie în orice colț. A marcat cu o energie fantastică golul din prelungiri!

Miculescu (nota 5) * a avut o fază periculoasă în finalul primei reprize, un șut parat de portar. În rest, fără orizont, Olaru a simțit în câteva ocazii să se oprească pur și simplu din joc și să-i arate cu degetul unde să stea și ce să facă!

Fl. Tănase (nota 3) * a jucat? Postura de vârf nu e pentru el, iar când se ascunde de joc e și mai evident că nu e prieten cu ideea de număr 9. N-a produs absolut nimic în ofensivă!

Antrenor Elias Charalambous (nota 8) * a pus pe teren echipa cea mai normală în condițiile date, a operat mutările potrivite, nu e vina lui că Popa, introdus după pauză, a ratat absolut exasperant

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Giovanni Becali, atac devastator împotriva lui Chivu și Chiricheș: „Doi trădători! Nepotul meu îl ducea acasă băut și praf, și pilaf!”
FCSB a dat lovitura în 60 de minute! Număr IMENS de abonamente vândute pentru meciurile din Europa League