INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  GAFĂ

Ruben van Bommel, marcator în AZ - Elfsborg / foto: Imago Images +10   FOTO
Ruben van Bommel, marcator în AZ - Elfsborg / foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 25 septembrie 2024, 21:00 / Actualizat miercuri, 25 septembrie 2024 22:15

Isak Pettersson (27 de ani), portarul celor de la Elfsborg, a comis o gafă incredibilă în meciul dintre AZ Alkmaar și Elfsborg (2-2 în minutul 65), din prima rundă a grupei din Europa League. Ruben van Bommel (20), fiul legendarului Mark van Bommel (47), a fost marcatorul golului.

Era minutul 44 și oaspeții conduceau cu 1-0, după golul semnat de Timothy Ouma. Olandezii atacau în valuri în căutarea golului egalizator.

+5 FOTO

A venit la o fază la care nici măcar gazdele nu se așteptau să mai înscrie. După o centrare venită din partea stângă, mingea a ajuns la portarul Isak Pettersson, care părea că nu va avea emoții în reținerea balonului. Doar că, în mod neașteptat, acesta n-a reușit să prindă mingea.

S-a chinuit să rețină balonul, până când acesta a atins gazonul, iar Ruben van Bommel care era în statele său, a profitat din plin de gafă. S-a întins și a trimis balonul în poarta goală, aducând egalarea pentru AZ Alkmaar. Van Bommel junior a recidivat în minutul 50, când a marcat al doilea gol al olandezilor în acest meci.

Suedezii au reușit să egaleze 3 minute mai târziu, prin Hedlund, dar gazdele s-au impus în cele din urmă. Parrot ('74) a înscris din penalty, iar AZ a luat toate punctele.

Ruben van Bommel este fiul fostului mare mijlocaș Mark van Bommel

Ruben este nimeni altul decât fiul fostului mare „închizător” Mark van Bommel, care a scris istorie în tricoul unor echipe precum Barcelona, Bayern Munchen, AC Milan sau PSV. Acesta a adunat și 79 de meciuri și 10 goluri pentru naționala Olandei. În prezent, este antrenorul belgienilor de la Antwerp.

Fiul fostului star al Barcelonei a marcat în Europa League după o fază caraghioasă!
Mark van Bommel, antrenor la Antwerp

Cel mai important trofeu din palmaresul său este cel al Ligii Campionilor, competiție pe care a câștigat-o în 2006, pe când evolua în tricoul Barcelonei. Acesta a câștigat de două ori și premiul de cel mai bun jucător olandez (2001, 2005).

Ruben van Bommel joacă pe poziția de extremă stânga și evoluează la AZ din 2023. A strâns până acum 46 de meciuri, 11 goluri și 3 pase decisive pentru AZ. A mai jucat în scurta carieră și pentru Maastricht.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Liga 3

EXCLUSIV Caz ULUITOR în Liga 3: au folosit pe fals un sud-american pe post de român U19 și l-au prezentat arbitrului ca jucător surdomut și analfabet! » „Românii sunt niște jeguri!”

Alt atac american împotriva bronzului olimpic obținut de Ana Bărbosu la sol » Ce probe neașteptate invocă pentru Jordan Chiles în procesul din Elveția