INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  RANGERS - FCSB

Gigi Becali și-a pulverizat jucătorul după Rangers - FCSB: „N-a contat! Dacă îl schimbam la pauză nu mai luam 2 goluri”

Articol de - Publicat vineri, 25 octombrie 2024, 00:22 / Actualizat vineri, 25 octombrie 2024 01:31

Rangers - FCSB 4-0. Gigi Becali (66 de ani), finanțatorul campioanei României, a intrat în direct și a avut un discurs dur la adresa jucătorilor săi. Cel mai „șifonat” a fost Malcom Edjouma (28 de ani), considerat vinovat pentru două goluri încasate de FCSB.

Becali a explicat că a vrut să-l înlocuiască la pauză cu Vlad Chiricheș (34 de ani), însă acest lucru nu s-a mai întâmplat în urma discuțiilor cu staff-ul tehnic. În plus, Becali a anunțat că a tras anumite concluzii, iar mai mulți jucători nu vor mai prinde echipa în meciul cu Rapid, programat duminică , 27 octombrie, de la 21:00.

Golul FCSB-ului, ANULAT fără motiv împotriva lui Rangers! De ce nu s-a analizat faza la VAR și verdictul specialistului: „Nu a respectat protocolul”
FCSB

Gigi Becali, imediat după Rangers - FCSB: „Era o bătaie preconizată”

Mai mult decât atât, finanțatorul campioanei a anunțat că se aștepta la acest insucces drastic. Era un eșec pe care îl aștepta în contextul în care FCSB a utilizat o echipă mai puțin experimentată.

„Am jucat cu o echipă mai bună din punct de vedere fizic. Trebuia să fim mai tehnici. N-am deținut mijlocul terenului, n-aveam cum să câștigăm așa. La mijlocul terenului a fost un Edjouma care, la primul gol, uitați-vă, decât să dai cu capul la adversar, mai bine lași mingea să iasă.

Și Ștefănescu, Phelipe, Edjouma, chiar și Baba. Un lucru trebuie să înțeleagă. Nu ești în România să joci cu Chiajna. Dacă nu pasezi și joci lent, o pierzi. Am tras niște concluzii, am văzut niște lucruri. Ne-am asumat înfrângerea asta, ce era să zic înainte? De ce să mâncăm două bătăi când poți să mănânci una? (n.r. - se referă la meciul cu Rapid de duminică, considerat deja câștigat de patron).

Asta era o bătaie preconizată pe care am mâncat-o. Eu zic că puteam să-i batem cu echipa bună. Golurile au venit pe greșeli individuale. Edjouma n-a contat la mijlocul terenului, la golul 3, i-am spus lui Meme să-i zică lui Baba să nu se mai plimbe cu mingea la mijlocul terenului, să paseze, dar n-a înțeles, a pierdut mingea și am luat gol.

Am luat 3 goluri pe 3 greșeli. Am fost noi prea slabi, n-am forțat deloc în benzi. Am jucat cu o echipă de copii în fotbal. Am vrut să fac o schimbare la pauză, să intre Chiricheș în locul lui Edjouma.

N-am mai fi luat două goluri. M-am mai consultat cu staff-ul, am vorbit, dar ce să faci... mi s-a zis că e bine să intre Radunovic. N-are rost să mai comentăm, nu e un meci care trebuie comentat.

Am tras niște concluzii vizavi de anumiți jucători. Nu vreau să-i rănesc, și așa sunt ei supărați. Sunt unii jucători care nu pot juca în presiune la anumite echipe. Edjouma, Baba, Pantea, Ștefănescu și Luis Phelipe nu vor fi pe teren cu Rapid”, a declarat Gigi Becali, la „Digi Sport Special”.

+39 FOTO

Clasamentul la zi din Europa League

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce urmează pentru FCSB în grupa de Europa League » CALCULELE, după rezultatele din etapa a treia: următoarele două meciuri sunt vitale pentru calificare

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”