INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  CORVINUL - RIJEKA

Un nou rezultat mare pentru Corvinul în Europa League! „Dubla” cu Rijeka se decide în retur

Corvinul - Rijeka/ foto: sportpictures.eu +5   FOTO
Corvinul - Rijeka/ foto: sportpictures.eu

Articol de - Publicat joi, 25 iulie 2024 21:52 / Actualizat joi, 25 iulie 2024 22:05

Corvinul a remizat cu Rijeka, scor 0-0, în prima manșă din turul doi preliminar Europa League. Manșa a doua are loc joia viitoare.

În primul tur, hunedorenii i-au eliminat pe cei de la Paksi, vicecampioana și câștigătoarea Cupei din Ungaria (4-0 în tur, 0-2 în retur), în timp ce Rijeka, vicecampioana Croației, a debutat în noul sezon european la Sibiu.

Corvinul a ținut în șah vicecampioana Croației

Corvinul a ținut piept și vicecampioanei din Croația, după ce a eliminat-o deja pe vicecampioana Ungariei, Paksi, cu 4-2 la general.

Dacă nu ești microbist și te uiți pentru prima dată la un meci al hunedorenilor, ai avea impresia că echipa lui Florin Maxim se bate la play-off în Superliga. Ei bine, nu, Corvinul vine din Liga 2 și uimește Europa în preliminariile cupelor europene. Câștigătoarea Cupei României se ia la trântă cu vicecampioane din țări cu ligi mai bune decât Superliga.

Corvinul - Rijeka. foto: Valentin Macrea / sportpictues.eu

Cu Rijeka, nu s-au văzut mari diferențe în joc între cele două echipe. Corvinul s-a ținut tare de la început și a pus în pericol poarta croată, prin Sergiu Buș. Încă din minutul 3, atacantul a avut mingea pe dreptul și a trimis peste, din voleu. Rijeka a răspuns prin Pasalic, care nu a găsit poarta din afara careului, dar și prin Obregon, care a trimis peste din 7 metri, din cădere. Lefter a avut noroc.

Hunedorenii au contat și ei, au jucat pe flancuri, de unde au venit centrări periculoase în careu. Așa s-a întâmplat în două rânduri în startul reprizei secunde, când Lupu, eroul din „dubla” cu Paksi, a fost aproape de gol. A primit o centrare la care a ajuns cu o secundă mai târziu decât fundașul advers. La următorul atac i-a luat fața, dar românul a trimis peste.

Emoții pe final, dar Corvinul a rezistat și are șanse de calificare

Rijeka s-a trezit din minutul 60 și a pus presiune un sfert de oră, a avut și ocazia meciului, prin Ivanovic. După o preluare greșită a lui Roger, Rijeka a recuperat în preajma careului advers și balonul a ajuns la atacantul vicecampioanei Croației. Lefter a avut noroc, mingea trimisă de Ivanovic s-a dus puțin pe lângă poartă.

Eliberată din presiunea pusă de Rijeka, Corvinul putea să lovească decisiv prin Pîrvulescu. Extrema stânga a ajuns în poziție bună, ușor în unghi, și a tras din prima la colțul lung. Doar că portarul advers a reținut mingea fără mari emoții.

Rijeka a pus probleme în cele 4 minute de prelungiri, dar nu a marcat și totul se decide în meciul retur, din Croația.

FINAL » Corvinul - Rijeka 0-0

• FINAL DE MECI
  • Min. 86: Corvinul e în continuare prezentă în careul advers, dar ritmul meciului a scăzut
  • Min. 73: Ocazie uriașă pentru Rijeka. Roger a preluat greșit, cu spatele la joc, a fost deposedat și balonul a ajuns la Ivanovic. Atacantul a trimis pe lângă poarta lui Lefter, de la 14 metri.
  • Min. 66: Rijeka a intensificat presingul, Corvinul apelează la mingi lungi să iasă din apărare
  • Min. 58: Ocazie mare pentru Corvinul, Lupu a trimis peste poartă din careu, după o centrare de la Pîrvulescu
  • Min. 54: Ocazie pentru Rijeka, mingea a trecut puțin alături după o lovitură liberă trimisă la două capete în careu
  • Min. 46: A început repriza a doua
  • Numărul oficial de suporteri prezenți la meci e de 7.474
  • Pauză la Sibiu. Jocul a fost extrem de echilibrat, nu s-a văzut diferența între o echipă de Liga 2 din România, Corvinul, și vicecampioana Croației.
  • Min. 45: Neacșa a trimis puțin pe lângă poartă din afara careului.

Echipele de start la Corvinul - Rijeka:

Corvinul: Lefter - F. Iacob, Lică, Manolache, Velisar - Ubbink, Hrezdac, Neacșa - Roger, S. Buș, Pîrvulescu
Rezerve: Blaga - Pop, Lupu, Bradu, Herghelegiu, Predică, Mitran, Gîrbiță, Cărăruș, Chukwu, Câmpan, Chindriș
Antrenor: Florin Maxim

Rijeka: Zlomislic - Bogojevic, Galesic, Radejic, Cabraja - Hodza, Selahi, Patrovic - M. Pasalic, Obregon, Jankovic
Rezerve: Posavec - Kitin, Djouahra, Fruk, Ivanovic, Banda, Ilinkovic, Butic, Smolcic, Rukavina, Majstronovic, Dujmovic
Antrenor: Zeljko Sopic

Stadion: „Municipal Sibiu” (12.363 locuri)
Arbitru: Philip Farrugia (Malta)
Asistenți: Alan Camilleri, Luke Portelli, Alex Johnson

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rezultat șocant în Liga Națiunilor » Georgia și-a zdrobit adversara, o națională prezentă la Euro 2024: „Fiasco, rușine! Cea mai slabă prestație din istorie”
Bănel Nicoliță, impresionat de mutarea de la FCSB: „Va face furori. M-am interesat și eu”
Secretele alimentare ale fotbaliștilor dezvăluite de nutriționistul vedetelor din Liga 1 + Motivul pentru care oamenilor obișnuiți le este greu să slăbească