INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  LYON - FCSB

CORESPONDENȚĂ GSP DIN FRANȚA Vlad Chiricheș revine pe stadionul pe care a trăit un coșmar! Un alt membru al delegației FCSB a fost implicat

Vlad Chiricheș, în meciul România - Albania // FOTO: Imago
Vlad Chiricheș, în meciul România - Albania // FOTO: Imago

Articol de , , , - Publicat joi, 13 martie 2025 18:12 / Actualizat joi, 13 martie 2025 18:36

FCSB revine azi la Lyon, pentru returul „optimilor” Europa League. Va fi al treilea meci pe care echipa roș-albastră îl joacă în orașul francez, primul pe Groupama Stadium. Pe această arenă, au mai evoluat doi oameni din delegația campioanei: Vlad Chiricheș și Mihai Pintilii.

  • Lyon - FCSB se joacă în această seară, de la ora 22:00. Meciul va fi liveTEXT pe GSP.ro și la TV pe Prima Sport 1 și Digi Sport 1.
  • Gazeta Sporturilor e prezentă la Lyon și relatează de la fața locului cu o echipă formată din patru jurnaliști. Reporterii Ionuț Iordache, Sergiu Alexandru, Remus Dinu și Carmen Dumitru vă țin la curent cu cele mai relevante informații înainte de Olympique Lyon - FCSB.

Inaugurată în ianuarie 2016, Groupama Stadium este una dintre arenele moderne ale Franței. Stadionul a fost construit pentru Campionatul European din 2016, organizat în Franța, și are puțin peste 59.000 de locuri. Iar la acel EURO, România a disputat o partidă de coșmar, în care trei dintre oamenii care se află acum la FCSB au fost implicați.

Jucătorii de la FCSB chiar au nevoie de odihnă » Câte mii de minute au bifat într-un sezon-record
LYON - FCSB
Jucătorii de la FCSB chiar au nevoie de odihnă » Câte mii de minute au bifat într-un sezon-record

Chiricheș și Pintilii au amintiri de coșmar pe Groupama Stadium

Pe 19 iunie 2016, România întâlnea la Lyon naționala Albaniei. Și avea nevoie de victorie pentru a trece de grupe, însă „tricolorii” s-au făcut de râs. România a avut o prestație dezamăgitoare și a pierdut, 0-1, după golul marcat de Sadiku.

În acel meci, din delegația tricoloră făceau parte doi oameni care vor fi și azi pe stadion. E vorba de Vlad Chiricheș, fundașul roș-albaștrilor, care a jucat tot meciul, și de Mihai Pintilii. Fostul mijlocaș a rămas pe bancă la acea partidă, iar acum face parte din staff-ul FCSB.

Vlad Chiricheș revine pe stadionul pe care a trăit un coșmar! Un alt membru al delegației FCSB a fost implicat
Vlad Chiricheș, la finalul meciului România - Albania // FOTO: Imago

Stade de Gerland a devenit stadion de rugby

În oraș a rămas și vechea arenă, legendarul Stade de Gerland. Stadionul de 25.000 de locuri, inaugurat în 1926 și renovat ultima dată în 2017, are acum altă destinație. Este stadion de rugby și e folosit de echipa locală, Lyon OU, care s-a mutat aici în 2017.

Pe acest stadion, pe lângă FCSB în duelurile cu Lyon din UEFA Champions League, a jucat și naționala României, într-una dintre cele mai importante victorii ale „tricolorilor”. Se întâmpla în 1998, la Campionatul Mondial. Pe 15 iunie, naționala antrenată de Anghel Iordănescu reușea o victorie de senzație în primul meci din grupe: 1-0 contra Columbiei, gol Adi Ilie.

Citește și:
Nu s-a văzut la TV! Ce au făcut Sorana Cîrstea și Emma Răducanu, imediat după finala de la Transylvania Open
Tenis
Nu s-a văzut la TV! Ce au făcut Sorana Cîrstea și Emma Răducanu, imediat după finala de la Transylvania Open
Nu a durat mult » Ruptură totală între Gâlcă și jucătorul Rapidului
Superliga
Nu a durat mult » Ruptură totală între Gâlcă și jucătorul Rapidului
Gigi Becali i-a făcut o reverență în direct: „Cel mai inteligent analist! Ești tu, apoi restul!”
Superliga
Gigi Becali i-a făcut o reverență în direct: „Cel mai inteligent analist! Ești tu, apoi restul!”
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
Baschet
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează