INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  TURUL 1

Calificări pe linie pentru formațiile din Republica Moldova » Sheriff a întors dramatic, în deplasare

Milsami Orhei a sărbătorit calificarea în turul 2 preliminar din Conference League

Articol de - Publicat joi, 18 iulie 2024 22:43 / Actualizat joi, 18 iulie 2024 22:47

Sheriff Tiraspol și Milsami Orhei, din Republica Moldova, au reușit să se califice în turul al doilea al Europa League, respectiv Conference League.

Sheriff Tiraspol, formația care o elimina în urmă cu un an pe Farul Constanța în primul tur al Ligii Campionilor, a înfruntat-o pe Zira, din Azerbaidjan. Moldovenii au câștigat în deplasare cu scorul de 2-1 și s-au calificat la loviturile de departajare (5-4).

Sheriff Tiraspol, în turul 2 preliminar din Europa League

Moldovenii pierdeau turul de pe teren propriu cu 0-1 și aveau nevoie de o victorie în al doilea meci pentru a mai spera la o calificare. Meciul a început cum nu se putea mai prost pentru echipa din țara vecină. Raphael deschidea scorul în minutul 5, iar Zira făcea un pas important spre calificare.

Sheriff a început să spere după eliminarea lui Soumah, venită chiar înaintea pauzei.

În repriza secundă, Ayoub Allach și Papa Yade au marcat pentru moldoveni, care au împins meciul spre prelungiri, unde scorul de 2-1 s-a menținut. La loviturile de departajare, Sheriff s-a impus cu scorul de 5-4 și a bifat calificarea în turul al doilea, unde îi va întâlni pe suedezii de la Elfsborg.

Milsami Orhei, în turul doi al Conference League

Dacă Sheriff Tiraspol a avut nevoie de o victorie în deplasare pentru a se califica, cei de la Milsami Orhei au avut o misiune mult mai simplă. Câștigaseră turul de pe terenul lui Zhodino (Belarus) cu scorul de 4-2 și erau mari favoriți la calificare.

Moldovenii au dominat autoritar meciul retur, în care au trimis 20 de șuturi spre poarta adversă, dar tabela a rămas „imaculată”, 0-0. Astfel, Milsami merge în turul doi al Conference League.

Acolo, moldovenii vor avea o misiunea mult mai dificilă. Își vor măsura forțele cu Astana, din Kazahstan, echipă obișnuită cu prezențele în cupele europene. Echipa din Orhei va fi nevoită să joace meciul retur în deplasare.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Înfrângere dramatică pentru Parma în meciul cu Napoli » Eroarea comisă de portar i-a costat victoria pe „cruciați”
Detaliu neștiut despre jucătorul de la Rapid: „Știți ce a făcut în ziua meciului cu FCSB?”

Manchester United, PAOK Salonic sau Rangers » Cine sunt cele 8 adversare ale FCSB în Europa League

Mitriță, înapoi! Lotul OFICIAL al României la prima acțiune cu Mircea Lucescu » Noul selecționer șochează!