INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  FCSB - LASK 1-0

Note GSP de la 3 la 9 după FCSB - LASK » Vedeta care n-a fost cruțată + Performerii serii: „Absolut magic, de netrecut!”

Note de la 3 la 9 după FCSB - LASK

Articol de - Publicat vineri, 30 august 2024 11:39 / Actualizat vineri, 30 august 2024 12:05

FCSB a suferit teribil pentru a obține calificarea în grupele Europa League și a făcut-o mai degrabă cu o mână de jucători decât cu întreaga echipă, căci o parte au dezamăgit în Ghencea.

Pentru FCSB, returul cu LASK a însemnat o cursă infernală spre golul izbăvitor către grupe. Campioana a trecut printr-o primă repriză confuză, după care, în partea secundă, a turat motoarele, până la momentul de inspirație și de forță al lui Olaru.

Notele jucătorilor de la FCSB acoperă, prin urmare, o plajă largă, de la oameni care s-au cufundat în propria neputință, până la clubul eroilor serii.

FCSB - LASK, imagini din timpul meciului, foto: Raed Krishan (GSP)
+23 FOTO

Notele FCSB după calificarea cu LASK Linz

Târnovanu (nota 8) * a scos două șuturi complicate ale lui Taoui în prima repriză și în debutul celei secunde, dar, mai presus, finalizarea aceluiași adversar din ultimele minute, la 0-0, după o greșeală marca Chiricheș

Crețu (nota 5) * aerian la nivel de combinații, fricos, pase la alibi la portar în locul unor lansări pe contraatac în situații evident favorabile

Ngezana (nota 8) * absolut magic, de netrecut! Un stoper minunat, o achiziție excepțională pentru FCSB. L-a întors la un moment dat pe Berisha, la centrul terenului, numai dintr-o preluare, spre deliciul publicului

Lixandru (nota 6) * a știut că nu e postul lui ca stoper, a comis o gafă în finalul primei reprize, care putea costa scump echipa. Reținut, parcă număra minutele până la final să scape de o partidă complicată pentru el, cu mare responsabilitate pe umeri

Radunovic (nota 6) * nici prea-prea, nici foarte-foarte, a migrat în câteva ocazii inclusiv spre flancul drept pe momente de lipsă de organizare în situații de contraatac ale lui LASK

Șut (nota 6) * util în fața stoperilor, l-a acoperit în special pe Lixandru, a ieșit accidentat înspre finalizare

Alhassan (nota 5) * foarte retras și nesigur la închidere, a uitat parcă de momentele care l-au făcut apreciat, cu progresie, pase curajoase și eventual finalizare

Băluță (nota 4) * haotic și ineficient, a alergat mult, dar cu realizări zero. A fost deseori capăt de linie la combinații, a greșit o grămadă de pase. Un ritm în care nu mai are viață lungă la FCSB!

Olaru (nota 9) * o seară perfectă pentru căpitan, care a fost efectiv pe tot terenul, a încercat să lege jocul, să finalizeze, să fie în orice colț. A marcat cu o energie fantastică golul din prelungiri!

Miculescu (nota 5) * a avut o fază periculoasă în finalul primei reprize, un șut parat de portar. În rest, fără orizont, Olaru a simțit în câteva ocazii să se oprească pur și simplu din joc și să-i arate cu degetul unde să stea și ce să facă!

Fl. Tănase (nota 3) * a jucat? Postura de vârf nu e pentru el, iar când se ascunde de joc e și mai evident că nu e prieten cu ideea de număr 9. N-a produs absolut nimic în ofensivă!

Antrenor Elias Charalambous (nota 8) * a pus pe teren echipa cea mai normală în condițiile date, a operat mutările potrivite, nu e vina lui că Popa, introdus după pauză, a ratat absolut exasperant

FCSB, imaginile fericirii după calificarea în Europa League/ foto: Raed Krishan (GSP)
+26 FOTO

Au mai jucat:

Daniel Popa (nota 5) * a avut momente excelente să închidă calificarea mai devreme, dar a ratat de fiecare dată cu o seninătate inexplicabilă

Malcom Edjouma (nota 6) * și-a făcut treaba în zona mediană, fără să exceleze

Vlad Chiricheș (nota 4) * este, efectiv, un pericol continuu pentru echipa sa. Asta chiar dacă a jucat doar un sfert de ceas, forțat de împrejurarea accidentării lui Șut și a avansării lui Lixandru la acoperire

Octavian Popescu (nota 5) * un sfert de oră anodin în final

William Baeten (nota 5) * introdus să consolideze iureșul din final, n-a avut prilejul să se remarce

Notele LASK Linz după eliminarea cu FCSB

Siebenhandl (nota 6) * a scos incredibil șutul lui Miculescu din finalul primei reprize, a adunat intervenții sigure la mingi aeriene după pauză, dar golul lui Olaru l-a încasat dintr-un unghi care poate putea fi acoperit mai bine

Bogarde (nota 6) * foarte activ pe flancul drept, i-a făcut destule zile negre inclusiv lui Radunovici, pe momentele de progresie pozitivă ale lui LASK

Ziereis (nota 6) * a avut prima ocazie a lui LASK în prima repriză, apoi a fost la un pas să-și dea autogol la finalizarea aiurea a lui Popa, din final

Stojkovic (nota 6) * bun în jocul aerian, depășit deseori la combinațiile la nivelul solului

Bello (nota 6) * a stat destul de mult la cutie, cu preocupare în special pentru faza defensivă

Talovierov (nota 5) * depășit deseori la combinațiile între linii ale celor de la FCSB, a lăsat destule spații în fața stoperilor

Usor (nota 5) * a ratat o ocazie imensă în minutul 52, șut pe lângă bară din poziție excepțională

Horvath (nota 6) * activ pe flancul stâng, cu precădere, mobil, a căutat să fie un liant spre deschiderile ofensive

Taoui (nota 7) * un jucător cu un potențial formidabil, și-a trecut în cont trei ocazii, cel mai periculos om al lui LASK

Berisha (nota 4) * blocat în bandă, Ngezana l-a busculat de câteva ore de a văzut probabil stele verzi

Ljubicic (nota 4) * a ratat cea mai mare șansă de gol a lui LASK, în finalul primei reprize, când n-a reușit să ajungă la centrare după gafa lui Lixandru

Antrenor Thomas Darazs (nota 5) * n-a reușit să-și mai mobilizeze echipa după pauză, când iureșul FCSB a crescut secundă cu secundă până la explozia finală a lui Olaru

Lenny Pintor (nota 5) * un personaj mai degrabă absent în angrenajul lui LASK

Alexis Tibidi ( -) * a evoluat prea puțin pentru notare

Jerome Boateng (-) * a evoluat prea puțin pentru notare

Arbitru: Felix Zwayer - 7.
Asistenți – Robert Kempter - 7, Christian Dietz – 7 (toți Germania).

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Giovanni Becali, atac devastator împotriva lui Chivu și Chiricheș: „Doi trădători! Nepotul meu îl ducea acasă băut și praf, și pilaf!”
FCSB a dat lovitura în 60 de minute! Număr IMENS de abonamente vândute pentru meciurile din Europa League