INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  TOTTENHAM – QARABAG

Surprinzător! Cât s-a terminat Tottenham - Qarabag, după eliminarea lui Drăgușin din minutul 8

Radu Drăgușin, eliminat în Tottenham - Qarabag/ foto Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 27 septembrie 2024, 00:28 / Actualizat vineri, 27 septembrie 2024 00:35

Tottenham s-a distrat cu Qarabag chiar și în 10 oameni, scor 3-0, în prima etapă din grupa unică de Europa League. Radu Drăgușin a fost titular la Spurs, dar văzut cartonașul roșu în minutul 8.

Rezultatele și programul din prima etapă a fazei grupei din Europa League

Radu Drăgușin, eliminat în minutul 8 din Tottenham - Qarabag, la 0-0

Tottenham s-a văzut cu om în minus din minutul 8 al partidei de la Londra, începută cu 35 de minute mai târziu. Din cauza traficului, azerii au ajuns mai târziu la stadion.

Drăgușin a fost titular pentru Spurs și a debutat în Europa League, dar amintirea partidei va fi una de coșmar pentru el.

Radu Drăgușin a fost eliminat în minutul 8, pentru fault din postura de ultim apărător. Fundașul central a primit o pasă la centrul terenului, dar nu a fost atent și a pierdut rapid controlul balonului. Juninho a recuperat și a plecat în viteză spre poarta lui Vicario, iar românul l-a ținut pe brazilian și l-a doborât. A văzut direct cartonașul roșu.

Radu Drăgușin, eliminat în Tottenham - Qarabag
+2 FOTO

Tottenham, victorie la scor cu Qarabag

Spurs nu a fost afectată și a deschis scorul la 4 minute de la eliminarea lui Radu. Brennan Johnson a punctat pentru englezi. Tottenham s-a desprins după pauză, când Sarr a marcat după o gafă a apărării azere la un corner. Qarabag a ratat niște șanse imense de a marca, două în câteva secunde.

Toral Bayramov a tras în bară din penalty, mingea a ajuns la Juninho, însă acesta nu a reușit să marcheze. Șutul lui a fost apărat de Vicario. Solanke, aflat în aceeași situație, nu a ratat și a făcut 3-0, după ce șutul lui Son a fost respins în față de portarul advers.

Ghinionul lui Qarabag a continuat, iar reușita lui Juninho a fost anulată pentru un ofsaid mic. Așa s-a terminat, iar Tottenham a urcat pe locurile fruntașe din Europa League. Pentru Radu Drăgușin urmează acum o pauză de 2 meciuri în EL, după eliminarea directă suferită.

Qarabag, adversara lui Spurs, va da și peste FCSB în Europa League, pe 23 ianuarie 2025.

FINAL: Tottenham – Qarabag 3-0

• Click aici pentru statistica meciului
  • Au marcat: Johnson 12, Sarr 53, Solanke 68
+2 FOTO

Update ora 22:00. Meciul va începe la ora 22:35

În ciuda întârzierii uriașe a azerilor, meciul s-a amânat cu doar 35 de minute. Astfel, fluierul de start va fi dat la 22:35.

Update ora 21:45. Qarabag a ajuns la meci

Qarabag a ajuns la meci la 21:45. În 15 minute ar fi trebuit să înceapă partida. Daily Mail informează că încă nu se știe ora de start a partidei.

Update ora 21:30. Startul va fi întârziat cu 30 de minute

Startul meciului va fi întârziat cu 30 de minute, astfel că va începe de la 22:30. Partida va începe mai târziu din cauza traficului londonez. Qarabag nu a ajuns încă la stadion, potrivit Daily Mail.

Încă sunt foarte mulți fani în afara stadionului, ei au ajuns de asemenea mai târziu din cauza traficului.

Echipele de start în Tottenham – Qarabag:

Tottenham Hotspur: Tottenham: Vicario – Gray, Drăgușin, Van de Ven, Davies – Bissouma, Sarr, Bergvall – Johnson, Solanke, Son
Antrenor: Ange Postecoglou

Qarabag FK (4-2-3-1): Kochalski - Matheus da Silva, Mustafazada, B. Huseynov, Jafarquliyev - Romao, Patrick Andrade - Bayramov, Benzia, Zoubir – Juninho
Antrenor: Qurban Qurbanov

Arbitru principal: Willy Delajod (Franța)
Arbitrii asistenți: Erwan Finjean, Philippe Jeanne (ambii din Franța)
Arbitru de rezervă: Thomas Leonard (Franța)

Arbitru VAR: Benoît Millot (Franța)
Arbitru asistent VAR: Alan Kijas (Austria)

Stadion: Tottenham Hotspur (London)

În cele 5 meciuri disputate de Tottenham în Premier League, Radu Drăgușin a fost integralist în eșecul din deplasare cu Newcastle (1-2), iar în celelalte 4 dueluri a fost „uitat” pe bancă de Postecoglou.

Clasamentul grupei din Europa League:

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
7 detalii din FCSB - RFS care nu s-au văzut la TV » Ce a făcut Bîrligea imediat după gol + scene comice: „Lasă-te, bă!”
Stupoare pe Arena Națională! Ce a pățit când a vrut să-și ocupe locul de pe bilet: „Vin de 40 de ani, dar așa ceva n-am văzut în viața mea”

EXCLUSIV Caz ULUITOR în Liga 3: au folosit pe fals un sud-american pe post de român U19 și l-au prezentat arbitrului ca jucător surdomut și analfabet! » „Românii sunt niște jeguri!”

Mărturie printre lacrimi a campioanei olimpice Maricica Puică: „Deblocați rentele! Am făcut trei avorturi pentru performanță. Am pierdut trei băieței!”