INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  PAOK SALONIC - VIKTORIA PLZEN 2-2

Răzvan Lucescu nu găsește explicații pentru ce pățește PAOK în Europa League: „Poate asta ne-a blocat mințile”

Răzvan Lucescu // FOTO: Imago

Articol de - Publicat joi, 24 octombrie 2024 22:55 / Actualizat joi, 24 octombrie 2024 23:02

PAOK Salonic nu se regăsește în Europa League. În această seară, trupa lui Răzvan Lucescu a remizat pe teren propriu, 2-2 cu Viktoria Plzen. Iar după meci, antrenor român a încercat să găsească explicații.

Campioana Greciei are un parcurs sub așteptări în Europa League. În trei etape a obținut doar un punct, chiar azi cu Viktoria Plzen. A fost un meci dramatic, în care cehii au avut 2-0 la pauză, iar grecii au egalat în minutele 84 și 90+3. După meci, Răzvan Lucescu a încercat să găsească explicații pentru forma slabă din cupele europene.

Răzvan Lucescu, concluzii după PAOK – Viktoria Plzen: „Prima repriză a fost cea mai proastă din ultimul an”

„Prima parte a fost una dintre cele mai proaste pe care le-am făcut în ultimul an. Nu am avut încredere, nu am jucat cu intensitate. Le-am dat adversarilor posibilitatea de a pune presiune pe noi, să ne dea două goluri ușoare și să ne doboare încrederea.

L-a pauză le-am spus «Ce facem băieți? Jocul e pierdut! Hai să reacționăm. Nu avem nimic de pierdut». Așa că încet, încet am căpătat încredere și lucrurile au mers în favoarea noastră. Și în sfârșit am arătat reacția de care aveam nevoie pentru a obține o remiză.

Poate că faptul că am ratat calificarea în Champions League ne-a blocat mințile în meciurile din Europa League. Poate acum avem șansa de a ne debloca. Punctul de azi e un început în Europa”, a spus Răzvan Lucescu, potrivit sportal.gr.

Învinsă în runda trecută de FCSB, chiar în Grecia, scor 0-1, PAOK a pierdut și în prima rundă din grupa Europa League, 1-3 cu Galatasaray. Grecii sunt pe locul 30 în acest moment, iar în runda următoare, pe 7 noiembrie, vor înfrunta Manchester United, în deplasare.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gigi Becali și-a pulverizat jucătorul după Rangers - FCSB: „N-a contat! Dacă îl schimbam la pauză nu mai luam 2 goluri”
Ce urmează pentru FCSB în grupa de Europa League » CALCULELE, după rezultatele din etapa a treia: următoarele două meciuri sunt vitale pentru calificare

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”