INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  7 MAI 1986 - CUPA CAMPIONILOR EUROPENI

32 de ani de la câștigarea CCE de către Steaua » Două cluburi sărbătoresc pe site-urile oficiale performanța roș-albaștrilor

Articol de GSP - Publicat luni, 07 mai 2018 09:07

7 mai 1986, cea mai mare performanță din fotbalul românesc: câștigarea Cupei Campionilor Europeni de către Steaua București într-o finală de vis împotriva Barcelonei, scor 2-0 după loviturile de departajare. Meciul s-a jucat la Sevilla pe stadionul "Ramon Sanchez-Pizjuan".

7 mai 2018. Două cluburi au ajuns să sărbătorească 32 de ani de la această zi importantă intrată în istorie: CSA Steaua București și FCSB, echipa lui Gigi Becali.

Cele două cluburi salută performanța din urmă cu 32 de ani pe site-urile personale ale cluburilor și și-o adjudecă. CSA Steaua a scris un material mai amplu cu titlul "Un alt fel de amintire - Florar în roșu, albastru și... alb".

csa
Captură de pe site-ul csasteaua.ro

De partea cealaltă, FCSB a realizat un scurt istoric cu titlul "Ziua care a schimbat istoria", unde a adăugat și echipele aliniate la acea vreme de Steaua și Barcelona.

fcsb
Captură de pe site-ul steauafc.com (FCSB)

Scandalul dintre CSA și FCSB a dus și la ruptura generației 1986. Din această cauză nici n-a fost realizată o petrecere cu ocazia acestei zile de 7 mai.

Eroii de la Sevilla

Ce s-a întâmplat în 1986? După prelungiri scorul era 0-0, dar portarul Helmuth Duckadam a apărat patru penalty-uri consecutive, contribuind decisiv la victoria Stelei cu 2-0.

Cei care au marcat pentru Steaua au fost Marius Lăcătuş şi Gabi Balint, ei aducând pentru prima oară trofeul CCE în Ghencea. Portarul Helmuth Duckadam s-a făcut remarcat prin faptul că a apărat toate cele patru penalty-uri ale spaniolilor, fiind supranumit după aceea "Eroul de la Sevilla".

Astfel, Steaua a devenit prima echipă din Estul Europei, şi singura dintr-o ţară comunistă, care a câştigat trofeul continental suprem. Aproape 70.000 de spectatori au asistat la triumful Stelei în cea mai importantă competiție intercluburi.

Vezi VIDEO cu toată partida

Echipele de atunci:

Steaua (4-4-2): Duckadam – Iovan (c), Bumbescu, Belodedici, Bărbulescu – Balint, Bălan, Bölöni, Majearu – Lăcătuș, Piţurcă
Rezerve: Stângaciu – Weissenbacher, Pistol, Anghel Iordănescu, Radu II
Antrenor: Emeric Ienei

Barcelona (4-4-2): Urruticoechea – Gerardo, Blanquetti, Alexanco, Alberto – Victor, Schuster, Marcos, Pedraza – Archibald, Hidalgo.
Antrenor: Terry Venables.

Arbitri: Michel Vautrot – Alain Delmer, M. Girard (toţi din Franţa)

Loviturile de departajare:
Steaua: au ratat Majearu şi Boloni, au marcat Lăcătuş şi Balint
Barcelona: au ratat Alesanco, Pedrazza, Alonso, Marcos

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Două plecări confirmate oficial de Rapid, chiar înaintea duelului cu FCSB
Superliga
Două plecări confirmate oficial de Rapid, chiar înaintea duelului cu FCSB
Din Superligă, la retrogradare în Liga 2! Cum explică transferul neașteptat: „Decât acasă...”
Liga 2
Din Superligă, la retrogradare în Liga 2! Cum explică transferul neașteptat: „Decât acasă...”
Șocul trăit de Florin Prunea când să intre în hotel cu noua lui cucerire: „Băi băieți, ia uitați-vă la mărul lui Adam!”
Nationala
Șocul trăit de Florin Prunea când să intre în hotel cu noua lui cucerire: „Băi băieți, ia uitați-vă la mărul lui Adam!”

Trucul interesant prin care Adrian Cristea spune că seduce femeile: „Dacă faci asta, e jumătate cucerită”

În sfârșit! După 16 ani, au reluat lucrările la „colosul uitat” » Imagini de pe șantierul unui stadion unic


Comentarii (21)
conasu_boeru
conasu_boeru  •  07 Mai 2018, 18:11

......”Captură de pe site-ul *** (FCSB)..” ???!!!! Păi nu respectăm o hotărâre a ÎCCJ ?!!! Ce sărbătoresc păstorii ?!!!

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

gicab
gicab  •  07 Mai 2018, 14:15

Fcsb ce motiv de sărbătoare are?

albalbastru72
albalbastru72  •  07 Mai 2018, 13:20

Spuneti si partea mai putin glorioasa a lucrurilor:jucatori luati cu japca,abuzuri,ilegalitati trecute cu vederea,amenintari si constringeri,semnaturi obtinute cu sila,japca comunista.

Vezi toate comentariile (21)
Comentează