INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ETAPA 2

Aston Villa a învins-o pe Bayern Munchen, scor 1-0, în runda #2 a grupei Ligii Campionilor, la capătul unui meci arbitrat foarte bine de brigada condusă de Radu Petrescu.

Articol de - Publicat joi, 03 octombrie 2024, 00:03 / Actualizat joi, 03 octombrie 2024 00:19

Rezultatele etapei a 2-a din UEFA Champions League

Primul sfert de oră a fost al vicecampioanei Germaniei, care și-a „sufocat” adversarul în startul meciului. Totuși, bavarezii nu au reușit să amenințe serios poarta lui Emiliano Martinez.

Prima ocazie a venit în minutul 15, dar în mod surprinzător, la poarta lui Neuer, la chiar primul moment în care Aston Villa s-a apropiat de careul advers. Digne a centrat din stânga, dar lovitura de cap a lui Watkins nu a prins poarta.

Au urmat apoi alte minute bune în care englezii nu au reușit să treacă de mijlocul terenului. Stadionul din Birmingham a „erupt” în minutul 22, când Pau Torres a împins mingea cu „șpițul” în poartă. A fost, însă, ofsaid.

La faza imediat următoare, Onana l-a pus la încercare pe Neuer cu un șut puternic, dar pe mijloc. La mijlocul primei reprize, rolurile păreau ușor inversate, cu o echipă gazdă tot mai curajoasă după ce a văzut că defensiva adversă poate fi pusă în pericol, și cu un Bayern pus serios în gardă de momentele bune ale englezilor.

Prima ocazie importantă a bavarezilor a venit abia în minutul 39. Michael Olise putea înscrie cu un șut superb, la vinclu, dar Martinez a scos cu greu de sub „transversală”. Același Olise i-a pasat superb cu câlcâiul lui Laimer în careu, dar Martinez a ieșit perfect și l-a blocat pe austriac.

Ocaziile importante au lispsit și în repriza secundă, în care Bayern dicta ritmul partidei, iar gazdele așteptau contraatacul cu care să dea lovitura.

Bayern, „îngropată” de Manuel Neuer

Aston Villa - Bayern, în Liga Campionilor / foto: Imago Images
+5 FOTO

Sunt bine cunoscute modurile în care Neuer adesea își părăsește poarta, profitând de jocul de picior foarte bun pe care îl posedă. De această dată, acest lucru a costat-o scump pe Bayern. S-a întâmplat la faza din minutul 79, când protagonist a fost nou-intratul Jhon Duran. Lansat perfect de Torres, columbianul a plecat din propria jumătate și l-a văzut pe Neuer aproape ieșit din careu. Nu a ezitat și a trimis în poartă de la 30 de metri.

Greșeala lui Neuer este cu atât mai mare cu cât Duran mai putea fi oprit de apărătorii lui Bayern, nu se impunea o ieșire. Musiala putea aduce egalarea în prelungiri, dar Martinez s-a opus în fața neamțului.

Astfel, Aston Villa o învinge pe Bayern la capătul unui meci care a fost arbitrat foarte bine de Radu Petrescu, care a luat deciziile corecte în marea majoritate a cazurilor.

Clasament UEFA Champions League:

FINAL. Aston Villa - Bayern Munchen 1-0

Aston Villa - Bayern Munchen » Echipele de start:

Aston Villa: E. Martinez - Konsa, Diego Carlos, Pau Torres, Digne - Ramsey, Onana, Tielemans, Philogene - Rogers, Watkins
Rezerve: Gauci, Zych, Cash, Barkley, Duran, Buendia, Nedeljkovic, Maatsen, Bogarde, Bailey, Swinkels, Young
Antrenor: Unai Emery

Bayern: Neuer - Kimmich, Upamecano, Kim Min-Jae, Davies - Laimer, Pavlovic - Gnabry, Olise, Coman - Kane
Rezerve: Dier, Goretzka, Guerreiro, Muller, Musiala, Palhinha, Peretz, Sane, Tel, Ulreich
Antrenor: Vincent Kompany

Stadion: Villa Park (Birmingham)
Arbitru: Radu Petrescu (România)

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
E lider în vestiarul lui Rangers și a vorbit despre Ianis Hagi: „Dacă l-am sprijinit în perioada asta?”
Stranieri
8 suporteri FCSB arestați la vamă! Ce le-a găsit poliția în mașină + Când se decide soarta lor
Europa League
PAOK - FCSB 5-0! » O comparație financiară între campioanele Greciei și României distruge echipa lui Gigi Becali